Астрономи откриха най-голямата планетна система
Астрономи са открили най-голямата сред известните досега планетни системи. Около нейното слънце се върти планета, която извършва пълна обиколка за почти 1 млн. години.
Газовият гигант е на разстояние 1 трилион километра от звездата си – 140 пъти повече от разстоянието между Плутон и Слънцето в нашата планетна система. Досега са познати само няколко подобни планетни системи.
Екзопланетата, получила обозначението 2MASS J2126-8140, е с маса колкото 12-15 планети Юпитер.
Удивени сме от откриването на обект с такава относително неголяма маса на толкова голямо разстояние от централната си звезда, коментира Саймън Мърфи от Австралийския национален университет, цитиран от Би Би Си.
За разлика от Слънчевата система, новооткритата не би могла да възникне от огромния облак косически газ и прах, смята астрономът.
Диаметърът на планетната система е почти три пъти по-голям от размерите на всички открити досега.
Тя е открита при наблюдение на млади звезди и протопланети в близките до Слънцето галактики. Астрономите не успели веднага да разберат, че виждат не два независими обекта на разстояние 100 светлинни години от Слънцето, а планетна система.
Те допускат, че системата се е формирала преди 10-45 млн. години от струя газ и е възникнала при почти пълно отсъствие на гравитационни смущения от други звезди. Връзката между планетата и слънцето й е толкова слаба, че всяка съседна звезда би могла да промени напълно орбитите им.
В продължение на 8 години астрономите са смятали, че обект 2MASS J2126-8140 е или кафяво джудже, т.е. неформирна докрай звезда, или планета-беглец, която не се върти около звезда.
Новите данни са позволили да се изчисли орбитата на планетата, но и масата й, които досега са били загадка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.