Видяхте ли „Синята Луна”?

Видяхте ли „Синята Луна”?

Видяхте ли „Синята Луна”?

Тази нощ беше нощта на рядкото природно явление „Синя Луна”. Така се нарича второто пълнолуние за един календарен месец. Обикновено през годината има 12 пълнолуния – по едно на месец, но през две години и половина има по още едно пълнолуние в рамките на един месец.

Предишната „Синя Луна” беше през 2012 г., следващата ще е на 2 януари 2018 г.

И, разбира се, Луната не е синя.

Според астрономите „Синя Луна“ е всяко трето пълнолуние в годишен сезон, в който има 4 пълнолуния. Особеното е, че сегашната „Синя Луна” е втора.

Причината за феномена с „допълнителното” пълнолуние е, че дължината на един земен месец не е равен на „лунния” месец. Според лунния календар месецът е равен на около 29 дни. Затова й пълнолунията не са на една и съща дата всеки месец.

Възможно да се наблюдава и наистина синкава Луна, но това не е свързано с фазите й. Причината за това са прах или сажди високо в атмосферата. Това се случва при големи горски пожари или след мощни вулканични изригвания. Твърди се, че след изригването на вулкана Пинатубо (Филипините) през юни 1991 г., от много места по света Луната е изглеждала синя.

В края на септември предстои друго явление – „Супер Луна”, когато перигеят и пълнолунието са близки във времето. На 28 септември перигеят на Луната ще настъпи 63 миниути преди пълнолунието, което настъпва в 05:50 ч. Тогава от България ще наблюдаваме пълно лунно затъмнение, с максимална фаза в 05:47 ч., т.е. рано сутринта на 28 септември около 1 час и 33 минути преди изгрев слънце (за София).

Суперлунието тази година съвпада с т.нар. Жетварска луна – най-близкото пълнолуние до есенното равноденствие. В три последователни дни – 27-29 септември) Луната ще изгрява със забавяне от около 38 минути, а не през обичайните около 50 минути и ще изглежда, че изгрява по едно и също време. В миналото това позволявало на жетварите да останат до по-късно на полето.

По материали в сп. Астрономия

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ