Гигантски зъб на кит бе открит в Австралия
Гигантски зъб на кашалот опреди около 5 млн. години е открит на австралийски плаж, съобщават информационните агенции. Това е първото свидетелстве за съществуването на изчезналия вид извън водите на двете Америки.
Фосилът, дълъг 30 см, е открит през февруари, недалече от Мелбърн от любител, който го дарил на Музея „Виктория“. Едва след изследванията се разбрало колко ценна е находката.
Става дума за зъб от кашалот, близък по вид до Livyatan melvillei от Перу, съобщи музеят. Морският бозайник вероятно е бил с дължина 18 метра и е тежал около 40 тона.
Досега всички фосили от гигантските кашалоти са открити на западното крайбрежие на Северна и Южна Америка, коментира мезийният палеонтолог Ерик Фицджеалд.
Морският бозайник е живял през Плиоцена и е несравнимо по-едър от днешните китове. За разлика от тях се е хранел не с калмари и риба, а с доста по-големи жертви включително и дрги китоподобни.
Ако днешните китове не съществуваха и не бяха обект на проучвания, никога нямаше да допуснем, че преди 5 млн. години е живял хищен кит с огромни зъби, които ловува сред себеподобните си, коментира палеонтологът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.