Дефицит на минерали може да е предизвикал масовите измирания на Земята
Недостигът да основни микроелементи в океаните на планетата е важна и неизвестна по-рано причина за масовото измиране и глобалните катастрофи в историята на Земята, при които са изчезнали хиляди видове. Тази хипотеза развиват учени в публикация, цитирана от New Scientist.
В земната история са известни пет масови измирания: ордовико-силурското, девонското, пермското (или Великото), в края на Триас и в края на Креда. Последното, което погубва динозаврите, както и Великото, обикновено се свързват с катастрофа от абиотичен характер – падането на метеорит и мощни вулканични изригвания. При останалите три обаче такава очевидно катастрофична причина няма.
Австралиецът Джон Лонг забелязал, че периодите на висока концентрация на микроелементи като цинк, мед, манган и селен в морската вода съвпадат с епохите на голямо биоразнообразие. В същото време дефицитът на тези елементи съвпада с масовите измирания. Съдържанието на селен в морската вода е намаляло (с около два пъти в сравнение със сегашното ниво) изведнъж в края на ордовик, девон и триас. Селенът е бил по-малко, отколкото е необходимо за живота на океанската фауна, смятат учените.
Остава неясно от какво е зависело колебанието в съдържанието на микроелементите в морската вода. Според една от теориите причината за това е концентрацията на кислорода в атмосферата – колкото повече кислород, толкова повече минералите се окисляват на сушата и после попадат в океана. Дефицитът на кислород предизвиква обратния ефект. Основен фактор е и тектоничната активност – колкото по-интензивно се движат тектоничните плочи, толкова по-богати минерални отлагания попадат в океана.
Новата хипотеза няма да е лесна за проверяване, тъй като намаляването на запасите от селен са започвали няколко милиона години преди масовите измирания. Учените все още установяват и точната хронология на катастрофите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.