Европейската сонда „Розета“ изпълнява историческа мисия

Европейската сонда „Розета“ изпълнява историческа мисия

С безпрецедентна за световните космически изследвания маневра, европейската сонда „Розета“ достигна до разстояние от 100 километра от кометата 67P/"Чурюмов-Герасименко", летяща на 400 милиона километра от Земята. За постижението съобщава Би Би Си.

„Розета“ стана първата сонда в историята, срещнала комета. Мисията й е в крайна сметка да се прикрепи към кометата и да я изследва.

Сондата бе изстреляна от Европа преди повече от 10 години и прелетя над 6 млрд. километра. Целта е тя да стане първият в историята на човечеството космически апарат, изследвал комета. Прикрепена към 67P/"Чурюмов-Герасименко, "Розета" ще опита да проникне в тайните й. Изпращаните от нея данни до учените от Европейската космическа агенция (ЕКА) ще помогнат в проучването на еволюцията на Слънчевата система и ролята на кометите в процеса на зараждането на системата.

През януари тази година "Розета" беше наново активирана след период на хибернация, продължил две и половина години с цел икономия на енергия.

Вижте още: Европа пробужда спяща космическа сонда

Тогава сондата се намираше на 9 милиона километра от целта си, при скорост на движение 8000 м/сек.

През май инженерите задействаха спирачките, реализирайки многобройни маневри, за да намалят относителната скорост на сондата и отстоянието й спрямо кометата. Днес скоростта й по план е паднала до 1 м/сек. или 3,6 км/ч.

Мисията на "Розета", финансирана в по-голямата си част от ЕКА, е предвидено да продължи поне до декември 2015 г., докато кометата 67P/"Чурюмов-Герасименко" мине възможно най-близо до Слънцето през август 2015. Изображения, предадени от намиращата се на борда на сондата камера Озирис-Нак, разкриха, че кометата има двойно ядро. Различават се две части, едната от които е по-малка, придавайки му вид на пластмасово пате, посочва БТА.

През следващите месеци "Розета" ще се приближи още повече до кометата, събирайки нови данни за нейната форма, маса и интензивност на гравитационното поле на ядрото.

От октомври тя ще влезе в орбита около кометата на отстояние от 30 км. В зависимост от активността на кометата, "Розета" ще може да скъсява това разстоянието до 10 км. от повърхността на ядрото. През ноември от още по-ниска орбита (2-3 км.) е предвидено тя да пусне лабораторен робот, който да кацне на кометата.

Кометата 67P/"Чурюмов-Герасименко" е от интерес за учените, защото е сформирана преди 4,6 млрд. години. Смята се, че повърхността й съдържа органични материали, които са съществували преди да се родят планетите от Слънчевата система, в която се намираме. Това може да даде отговор на едни от най-големите въпроси пред човечеството, като напричер как са се сформирали планетите и как се е зародил животът на Земята. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ