Метеорити са обстрелвали Земята 100 млн. години

Метеорити са обстрелвали Земята 100 млн. години

Младата планета Земя е понесла метеоритен обстрел, продължил 100 милиона години, пише MailOnline. Според ново изследване, този процес вероятно е променил драматично химичния състав на планетата. Хипотезата обяснява факта, че Земята има значително по-високи нива на магнезий и по-ниски нива на силиций в сравнение с първичния материал, от който са образувани небесните тела.

Според най-широко възприетата теория, при формирането на Земята, под въздействието на гравитацията, се е натрупал материал в рамките на процес, познат като акреция. Този модел обаче не може да обясни как се е генерирала горещината в ядрото на планетата и магнитното й поле. Наред с това кората и мантията на Земята съдържат по-голямо количество редки елементи самарий и неодим от повечето метеорити. Това означава, че при образуването на планетата са протекли и други процеси.

Предполага се, че вид метеорити, наречени хондрити, са се формирали от газовете, генерирани от планетарните тела в Слънчевата система. Един определен вид хондрит, наречен енстатит, се състои от същия суров материал, от който е образувана Земята, пише „Фокус”. Енстатитите съдържат изотопи на химични елементи в съотношения, подобни на съотношенията в Земята. Планетата се отличава и с по-високи нива на магнезий и по-ниско съдържание на силиций. Френски учени обясняват тази разлика с метеоритния обстрел при формирането на Земята. Под въздействието на метеоритите химичният състав на младата планета се е променил. Екипът от Френския национален център за научни изследвания е използвал лабораторни експерименти и компютърно моделиране, за да изпита теорията си.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ