Откриха гореща вода на ледена луна

Откриха гореща вода на ледена луна

На ледената сатурнова луна Енцелад има гореща вода, съобщи Европейската космическа агенция (ЕКА). Откритието подкрепя вълнуващите предположения, че на спътника може да има условия за съществуване на живи организми.

Проучването на вътрешната структура на Енцелад е главна задача на мисията Cassini след засичането на струи от лед и водна пара от пукнатини на южния полюс на спътника през 2005 година. Анализите са показали, че ледените частици в парата са богати на натриева сол, което е признак, че водата е била в контакт със скали. Измервания на гравитационното поле на луната са разкрили наличие на дълбок 10 километра океан под леден слой с дебелина 30-40 километра.

Сега, след четиригодишно изследване на данни от космическата сонда, включващо компютърни симулации и лабораторни експерименти, учените разполагат с по-задълбочени познания за химическите реакции, протичащи на дъното на океана на Ецелад. В орбитата на Сатурн са открити малки прахови частици. Те са богати на силиций, което ги отличава от ледените частици, преобладаващи на планетата, включително в знаменитите й пръстени. Изследователите смятат, че тези богати на силиций зрънца произлизат от океанското дъно на Енцелад, където протичат хидротермални процеси. Там вода с температура най-малко 90 градуса по Целзий разтваря минералите от скалистата среда. Източникът на тази енергия не е напълно ясен, но вероятно включва съчетание от приливно затопляне при въртенето на Енцелад в орбитата на Сатурн, радиоактивно разпадане и химически реакции. При издигането си нагоре горещата вода се смесва със студена вода и това води до конденз и формиране на нанозрънца кварц, плуващи във водата.

„Тази луна има всички съставки – вода, топлина и минерали, за да поддържа живот във външната част на Слънчевата система, това потвърждава астробиологичния потенциал на Енцелад“, казва Николас Алтобели от ЕКА. „Енцелад може дори да се окаже представителен за галактиката хабитат – ледена луна около газов гигант, разположена отвъд „обитаемата зона“ на звезда, но все пак в състояние да поддържа течна вода под ледената си повърхност“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ