Откриха алкохол и захар в прелитаща край Земята комета
Учени от Парижката обсерватория са открили наличието на алкохол и захар на кометата C/2014 Q2, наричана Лавджой, която достигна най-близката точка до Слънцето от орбитата си през януари тази година
Посредством 30-метровия телескоп IRAM в Сиера Невада учените открили следи от 21 вещества, включително органични молекули като етиленгликол, метанова киселина и ацеталдехид, които са засичани преди на Хейл-Боб и други комети. Телескопът е засякъл още етанол и гликолалдехид – проста захарна молекула. "За пръв откриваме такива вещества на комета.", посочват изследователите.
Кометите съдържат останки от най-стария материал в Слънчевата система и биха могли да разкрият как са се образували планетите. Опашатите небесни тела, които са се удряли в младата Земя може дори да са донесли градивните части на биологичния живот. Органичните вещества, открити на кометите са били само суровина, от която по време на сблъсъка са се образували по-сложни молекули.
„Доказателства от наблюдения показват, че сложните химични вещества са по-универсални, отколкото се смяташе преди“, казва Фред Гьозман от Института „Макс Планк“.
„Ние едва сега започваме да откриваме сложни молекули в Космоса. Може да се окаже, че този материал съвсем не е нещо рядко срещано и специално“, допълва Гьозман, цитиран от New Scientist.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.