Откриха непознат досега пласт на Земята

Откриха непознат досега пласт на Земята

Представата ни за Земята е твърде плитка - буквално. Всичко, което възприемаме, от дълбините на океана до най-високите планински върхове, e само докосване до повърхността на най-горния пласт на планетата - земната кора. Тя е дебела едва до около 8 километра под океана и до 40 километра на сушата, а с радиус от 6371 километра Земята крие множество тайни.

Сега вече тайните са с една по-малко. Изследователи са публикували доклад в журнала Nature Geoscience, обявявайки, че са открили забележително твърд слой в мантията на Земята, която се състои от разтопени скали и се намира между кората и ядрото. Този нов подвижен слой е в средата на мантията. “Земята има много пластове - като лук”, казва Лоуел Мияги, геолог в Университета на Юта. “Повечето пластове се отличават не според съдържащите се в тях минерали, а според здравината на тези минерали”.

Знае се, че тектонските плочи, които поддържат океаните и континентите, понякога се плъзгат една под друга и биват притискани надолу в мантията. Краищата на плочите обикновено спират да се движат при дълбочина 1500 километра под земната повърхност, но никой не знае защо, пише „Фокус”. Наблюдаването на процеса директно е невъзможно - първо, защото никой никога не е правил пробив, достигащ мантията, и второ, защото процесът на потъване на скалните ръбове продължава приблизително 300 милиона години. Затова Мияги и екипът му са избрали друг подход.

Изследователите са използвали инструмент, наречен диамантена наковалня, за да приложат огромно налягане върху скали, каквито често се срещат в мантията. Когато налягането е достигнало стойност, която пресъздава условията при дълбочина 1500 километра, учените са установили, че здравината на скалите се е увеличила неимоверно - те са станали 300 пъти по-здрави в сравнение със скали в по-горните пластове на мантията. Под границата от 1500 километра атомите в скалите започват отново да се движат свободно, но на границата от 1500 километра скалите са толкова здрави и твърди, че ръбовете на тектонските плочи биват блокирани между скалата и твърдия пласт.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ