Сонда на НАСА достигна Плутон след 9 г. пътешествие

Сонда на НАСА достигна Плутон след 9 г. пътешествие

Девет години след началото на пътешествието си, след 4,8 млрд. изминати километра, сондата на НАСА New Horizons излезе от състоянието на хибернация, за да предприеме безпрецедентно проучване на планетата джудже Плутон и на пояса на Кайпер във външната част на на Слънчевата система.

Съобщението за събуждането на сондата е пристигнало в събота вечерта. Пътуването на радиосигнала до Земята е отнело 4,25 часа.

Сондата Нови хоризонти трябва да започне наблюденията си на 15 януари. Тя ще доближи Плутон максимално на 14 юли догодина. Планетата е 40 пъти по-далече от Слънцето в сравнение със Земята и се намира в пояса на Кайпер, съставен от хиляди ледени тела. Той е една от най-слабо познатите части на Слънчевата система.

Модерните симулации показват, че вероятно поясът на Кайпер е формиран под влиянието на Юпитер, чиято силна гравитация е изхвърлила в далечна орбита малки планетоиди. А някои от телата са се зародили в пояса. Според учените някои от обектите са с маса подобна на масата на Марс и Земята.

Плутон е открита през 1930 и е загадка заради малките си размери – 1190 км (радиусът на Земята е 6400 км). Астрофизиците се чудят как толкова малка планета се е образувала сред гигантите Юпитер (радиус 70 000 км), Сатурн (60 000 км), Уран (25 000 км) и Нептун (25 000 км).

Плутон загуби „статута” си на девета планета в Слънчевата система през 2006 г. след откриването на други мини-планети в пояса на Кайпер и бе „понижен” до планета-джудже.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ