Учени: Земята е възникнала при "челен сблъсък" между две планети

Учени: Земята е възникнала при челен сблъсък между две планети

Учени: Земята е възникнала при "челен сблъсък" между две планети

„Мощен, челен сблъсък“ е създал Земята такава, каквато я познаваме днес, пише британският вестник Independent, позовавайки се на революционно ново проучване.

Според учени, преди около 4,5 милиарда години Земята – която тогава е била на едва 100 милиона години – се е сблъскала с планетарен ембрион, наречен Тея и голям, приблизително колкото Марс.

До скоро се смяташе, че сблъсъкът е бил страничен, но научният екип на University of California, Los Angeles доказа, че става въпрос за „челно врязване“.

Заради огромната сила на удара, Земята и Тея са се слели в една планета, а един от отчупените при сблъсъка късове е попаднал в гравитационното й поле и е образувал Луната.

Учените са извършили анализ на лунни скали от три мисии по програмата „Аполо“ и са ги сравнили с вулканични скали, открити в Аризона и Хаваи.

За голяма изненада, екипът не открил разлика между кислородните им изотопи, което значи, че те имат общ химичен подпис.

Едуард Йънг, водещ автор на новото проучване и преподавател по гео- и космохимия в UCLA, казва: „Не забелязваме разлика между земните и лунните изотопи на кислорода. Те са неразличими.“

“Тея се е сляла както със Земята, така и с Луната и е равномерно разпределена между тях. Това обяснява защо не се наблюдават разлики в химичния подпис на Тея между Луната и Земята“, обяснява той.

Според професор Йънг, Тея е растяла и е можела да се превърне в планета, ако не беше разрушена при сблъсъка.

Изследването, спонсорирано от НАСА и глобалната програма Deep Carbon Observatory и публикувано в журнала Science, поражда въпроси и за произхода на Земята.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ