Учени откриха най-бързите засичани досега ветрове във Вселената

Учени откриха най-бързите засичани досега ветрове във Вселената

Астрономи откриха най-бързите ултравиолетови ветрове във Вселената, които някога са били засичани от човечеството, съобщава сайтът за наука Science Alert. Ветровете се въртят около свръхмасивна черна дупка със скорост от над 200 милиона километра в час. 

"Говорим за ветрове със скорост 20% от скоростта на светлината", коментира ръководителят на научния екип, обявил откритието - Джеси Роджърсън от канадския университет "Йорк". "Имаме основание да смятаме, че съществуват квазарни ветрове, които са дори по-бързи", казва той. Квазари се наричат астрономическите звездни обекти, за които много астрономи вярват, че са най-отдалечените от хората обекти във Вселената. Квазарите излъчват огромно количество енергия - те могат да бъдат няколко милиарда пъти по-ярки от нашето Слънце. Това ги прави най-ярките светещи обекти в космоса за нас. Смята се, че източникът на тяхната енергия са огромни черни дупки в центъра на галактиките. 

При обявяването на новината мнозина се замислиха как е възможно да се говори за "вятър във Вселената". като това е почти вакуумна среда. Експерти обясняват, че космическите ветрове не са същите като вятъра, който познаваме на Земята. Вятърът на нашата планета е резултат от движението на местни въздушни маси, в отговор на промени в налягането и температурата на повърхността й. Космическият вятър, от своя страна, е свързан с течения от енергия, като например струите от плазма, които се изтрелват от звезди като Слънцето, за да станат супермощни (и суперсмъртоносни) слънчеви ветрове. 

Друг тип космически вятър е квазарният вятър, който учените засякоха за първи път през 60-те години на 20 век. От тогава те смятат, че той се появява около един от четири квазари, считано че те са обширни дискове в Космоса, съставени от горещи казове, сформиращи се около свръхмасивни черни дупки. 

Има по една свръхмасовна черна дупка в центъра на почти всяка галактика във Вселената, включително в нашия Млечен път, и черните дупки съществуват като насилствено си пробиват път - през всяка звезда, всяка планета, всяко парче космическа скала и космически прах, появил се на пътя им. Нищо не може да ги спре. 

Въртящите се квазарни дискове могат да нарастват дори по-големи от орбитата на Земята около Слънцето. Те могат да станат по-горещи от повърхността на Слънцето. Квазарите остават най-ярките обекти, известни на науката. Те излъчват толкова интензивни потоци отт фотони, в резултат от цялата материя, която черната им дупка поглъща, че можем ние хората да видим светлината, която излъчват, чак тук, на нашата планета, през цялата Вселена. 

Черните дупки могат да имат маса, която е милиарди пъти по-голяма от тези на Слънцето, предимно защото те са вид огромни поглъщащи образувания, които прихващат всяка материя, която се е доближила твърде близо до тях, обяснява един от астрономите от екипа на университета в Канада - Патрик Хол. "Но докато материята се завърта по спирала към черната дупка" - продължава той, - "част от нея се изхвърля навън от горещината и светлината на квазара. Това са ветровете, които ние прихващаме". 

"Ние не само потвърдихме, че това което открихме е най-бързият засичан ултравиолетов вятър във Вселената, но и открихме нов вятър в същия квазар, който се движи по-бавно, само със 140 милиона километра в час. Планираме да продължим да наблюдаваме квзара, за да видим какво ще се случи", отбелязва той. 

Защо има значение въобще да знаем за тези космически ветрове със скорост, която трудно бихме могли да си представим? Квазарните ветрове са решаващи за сформирането на галактиките. Поведението им може да ни разкрие много повече за това какъв материал се насочва и пристига къде във Вселената, в коя галактика или в Слънчевата система.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ