Учени с нова теория за образуването на диамантите

Учени с нова теория за образуването на диамантите

Учени с нова теория за образуването на диамантите

Учените откриха нов механизъм за формирането на естествените диаманти – процесът е свързан с понижаването на рН при взаимодействието на водата и скалите в недрата на Земята. Статията е публикувана в списанието Nature Communications.

По-рано се смяташе, че диамантите са се образували от окислително-редукционни реакции в течностите и магмата, а нивото на pH - водородният индекс на концентрацията на свободните водородни йони във водата, отразяващ киселинността или алкалността на средата, не получаваше особено внимание от учените.

Димитри Сверженски и колегите му обаче са създали модел на условията за образуване на диамантите, който отчита водното съдържание, високата температура и налягането. Те проследяват движението на течностити и взаимодействието им със силикатните скали и стигат до извода, че тези реакции снижават нивото на pH. Тогава необратимата реакция на течността с магмените скали при температура 900 градуса по Целзий и налягане от 5 гигапаскала създава диаманти и съпътстващи минерали. Процесът не се нуждае от окислително-редукционни реакции, отбелязват геохимиците.

Моделът на Сверженски може да се използва за изучаването на различните среди, където са се образували диаманти. Тя може да се развие и като се добавят още параметри.

Диамантите са една от мидификациите на въглродните съединения. Смята се, че минералът може да съществава в стабилно състояние дълго време. Той се отличава с висока твърдост и кубична кристална решетка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ