Учени се отказаха от тезата за следи от Големия взрив
След неколкомесечни изследвания европейски учени окончателно изоставиха тезата на американски физици, които през март м.г. оповестиха, че открили следи от първичните гравитационни вълни след Големия взрив, отбелязал раждането на Вселената, предаде Vesti.bg.
Тогава това "откритие" бе описано като голям пробив във физиката. Смяташе се, че откриването на тези гравитационни вълни, предвидени от Теорията на относителността на Алберт Айнщайн, свидетелства за изключително бързото разширяване на Вселената в първите частици от секундата на съществуването й преди 13,8 милиарда години.
Става въпрос за фаза, наречена космическа инфлация. Като комбинирали данни, събрани от европейския спътник "Планк" и наземните телескопи BICEP2 и Кек, учените заключиха, че откриване на първични гравитационни вълни посредством наблюдение на поляризация на фотони на микровълновия космически фон не е имало, се казва в комюнике на Френския център за научни изследвания.
Получените резултати слагат край на научен спор, следен със затаен дъх от космолози и астрономи любители.
Сигналът, оповестен през март 2014 г. от екипа, който е ползвал BICEP2, не може да бъде свързан с първите мигове от Големия взрив, а произхожда от нашата галактика и е повлиян от гравитационни деформации при достигането си до нас, се допълва в комюникето.
Оповестилият за откритието екип от Харвардския университет е ползвал телескопа BICEP2 на Южния полюс.
Откриването на гравитационни вълни е сред най-значимите цели на космологията.
Тези търсени от учените вълни би трябвало да са оставили своя отличителен подпис върху микровълновия космически фон - слабо излъчване, останало след Големия взрив.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.