Глад за 200 професии у нас
От няколко години работодателите посочват, че затрудненията в намирането на специалисти със средно образование и квалификация стават все по-сериозни. Изследването на БСК откроява близо 200 дефицитни професии и длъжности. Това са ниско квалифицирани и квалифицирани работници, техници, монтьори, оператори на машини и съоръжения.
Най-остър недостиг има в строителството, химическата промишленост, металургията, машиностроенето, информационните технологии, енергетиката, транспорта, хранително-вкусовата и питейната промишленост, мебелната промишленост, търговията, туризма.
Почти всеки втори работодател е неудовлетворен от нивото на общите бизнес познания и техническите умения за работа с конкретни машини, инструменти и прибори за измерване, пише „Стандарт”. 47% от анкетираните работодатели се оплакват и от трудовата и технологична дисциплина на младите работници, от тяхната отговорност и ангажираност. Всеки трети мениджър посочва, че младежите нямат желание да продължат професионалната си квалификация, в същото време им лисват важни умения като владеене на чужди езици, комуникативност и адаптивност.
Бизнесът настоява час по-скоро да се въведат т.нар. "защитени професии". И да се спре закриването на паралелки, в които се изучават важни за икономиката специалности, поради незапълване на нормативния брой ученици в тях. 60% от паралелките са застрашени от закриване, защото не може да изпълнят план-приема.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.