Примерът на Европа и потенциалът на България*

Примерът на Европа и потенциалът на България*

Примерът на Европа и потенциалът на България*

Първият танкер с втечнен газ на чисто пристигна на новия терминал EemsEnergyTerminal в Емсхавен, Нидерландия. Той е с капацитет от 8 милиарда кубически метра природен газ годишно и беше завършен за рекордно кратко време. Договорът беше подписан през март - веднага след началото на войната в Украйна и само половин година по-късно терминалът е в експлоатация.

Но това не е всичко. По-старият терминал в Ротердам междувременно също увеличи капацитета си с 4 милиарда кубически метра годишно. Така, само за половин година Нидерландия удвои капацитета на терминалите си за втечнен газ от 12 на 24 милиарда кубически метра годишно. С това страната дава съществен принос в преодоляването на очаквания дефицит на газ в Европа през зимата.

Такива новини ще чуваме все по-често. В края на август плаващият терминал FSRU Exemplar отплава от Аржентина към Финландия и Естония. Терминалът ще бъде инсталиран или на пристанището в Инга, Финландия, или в Палдиски, Естония - в зависимост кое пристанище по-бързо приключи строителните работи. Във всеки случай, терминалът ще започне работа още тази зима с капацитет от 5 милиарда кубически метра годишно, което е достатъчно за нуждите на двете страни, а може да се изнася газ и към други страни от региони като Литва, Латвия и Полша. Развиват се и много други проекти за терминали, вкл. в Гърция, Полша, Латвия, Германия, Италия, Албания, Турция...

Ако и Германия беше действала толкова бързо колкото Нидерландия или Финландия/Естония и вече беше построила поне 2-3 от планираните терминали, може би въобще нямаше да говорим за енергийна криза, дефицит на газ и риск от рецесия. Но и това ще се случи - сега със спирането на газа по Северен поток 1 дори германските газови компании вече разбират, че ситуацията е сериозна е вероятно ще видим ускоряване на работата по терминалите.

По този повод, Гърция и България също трябва да ускорят работата по новия терминал в Александруполис, чийто пусков срок е в края на 2023 г., но с малко усилия може да стане и в първата половина на годината. Всъщност, компанията Газтрейд, в която и България е акционер, се подготвя да построи и втори терминал близо до този в Александруполис - така общият капацитет на двата терминала ще достигне 11 милиарда кубически метра.  

Това е потенциал за България, тъй като газът от терминалите ще може не просто да захранва Гърция и България, но и да се транзитира през България до всички балкански страни и по-нататък - Румъния, Сърбия, Северна Македония, Молдова, Унгария, Австрия, Украйна и пр. Но за тази цел България трябва да ускори строителството на интерконекторите със съседните страни, да разшири Чирен и да разшири капацитета на газовата връзка с Гърция.

Георги Ангелов е старши икономист в Институт „Отворено общество”. Мениджър Нюз публикува коментара със съгласието на автора. Заглавието е на редакцията

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ