ЕК иска Гърция в еврозоната

ЕК иска Гърция в еврозоната

Европейската комисия заяви днес, че би искала Гърция да остане в еврозоната, но постави условие на страната да спазва ангажиментите, които е поела пред кредиторите си, предаде „Франс прес”.

 „Виждаме бъдещето на Гърция с еврото и искаме страната да остане в еврозоната. Според нас това е най-доброто решение за Гърция, народа й и Европа като цяло”, посочи говорител на ЕК. „Надяваме се Гърция да остане в еврозоната, но също така е важно страната да спазва ангажиментите, които е поела”, каза още говорителят на комисията.

Изявлението беше направено, след като миналата седмица председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу намекна, че ако не спазва ангажиментите си, Гърция трябва да напусне еврозоната.

По-рано днес стана ясно, че финансовите министри от Еврогрупата възнамеряват да излязат с общ ултиматум, според който Гърция няма да може да разчита на нови финансови траншове, докато не излъчи кабинет, който гарантира, че ще продължи с изпълнението на оздравителния план.

„Докато в Атина не бъде сформирано пълноценно правителство, което да потвърди изпълнението на своите международни финансови ангажименти, Гърция повече няма да получи нито един евроцент”, каза в неделя високопоставен европейски дипломат.

Вече седмица Гърция е в патова ситуация, тъй като партиите, избрани на 6 май, не могат да сформират коалиционно правителство, което да се нагърби с тежката финансова ситуация в страната и да избегне фалит.

Според анализ на американската банка Merrill Lynch ако кредиторите (ЕС, МВФ и ЕЦБ) спрат финансирането за Атина, Гърция ще фалира в началото на юли.

В момента гръцката държава има резерви от 2,5 млрд. евро, с които може да продължи да финансира дейността си още около два месеца, ако приходите и разходите на хазната са приблизително същите като през 2011 г. Ако приходите намалеят Гърция няма да може да изплаща заплати и пенсии, както и ще изпадне в неплатежоспособност към кредиторите си.

През миналата седмица на Атина бяха изплатени 4,2 млрд. евро от Европейският механизъм за финансова стабилност, но средствата бяха отделени в специален фонд, от който да се плащат задълженията на Гърция към ЕС, ЕЦБ и МВФ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ