„Изкуствено листо“ превръща слънчевата енергия в гориво
Търсене на изкопаеми горива може да остане в миналото. Учени от университета в Харвард са изобретили „изкуствено листо“, което абсорбира светлината и я преобразява в чист водород, който може да бъде изолзван за гориво, предават от Harvard Gazette.
Проектът се води от професорите Даниел Ноцера и Памела Силвър от Харвардския университет, които са разработили система, използваща слънчевата енергия, за да раздели водните молекули на техните съставни газове, водород и кислород.
С помощта на инженерно създадена бактерия, водородът може да се използва за производството на течни горива.
„Това е истинска изкуствена система за фотосинтеза“, твърди Ноцера.
Наречена „бионично листо 2.0“, новата система развива предходната работа на Ноцера и Силвър. При първите опити професорите използват катализатор, сплав между никел-молибден-цинк, който се използва за производството на водород.
Този катализатор обаче създава и реактивни молекули, разновидности на кислорода, които атакуват и унищожават ДНК-то на бактериите. За да избегнат това, учените са принудени да използват по-високо напрежение за дейността на системата, което намалило нейната ефикасност.
„За новия проект създадохме катализатор от сплав между кобалт и фосфор, който не отделя реактивни молекули. Това ни позволява да работим с по-ниско напрежение и да увеличим ефективността.“, казва Ноцера.
Новата система преобразява слънчевата енергия в биомаса с ефективност от 10%, което е 10 пъти по-висока стойност в сравнение с най-ефективните растения.
„Това е важно откритие. То ни показва, че може да се справим по-добре дори от природната фотосинтеза.“
„Ако се замислите, фотосинтезата е страхотна. Тя използва слънчева светлина, вода и въздух, за да създаде дърво. Това, което правим е същото, но се справяме значително по-добре, тъй като ние може да превърнем тази енергия в гориво“, добавя ученият.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.