National Geographic разследва незаконната търговия на слонова кост

National Geographic разследва незаконната търговия на слонова кост

Какви са унищожителните ефекти на незаконната търговия с бивни на слонове?

На този въпрос дава отговор Браян Кристи - стипендиант на американския канал National Geographic и сътрудник на едноименното списание. Той представя поредица от филми по темата, озаглавени "Изследовател". Филмите са 12, като първият от тях е озаглавен "Войната за слонова кост". Епизодите ще се излъчват по National Geographic всяка първа неделя в месеца.

Всяка година загиват около 30 000 африкански слона. Заедно с тези животни, хиляди хора стават жертви на нападения, изнасилвания и убийства по пътя на унищожението, прокаран от тази търговия, разказва Кристи. Той успява да покаже на света за първи път как се свързват парчетата на смъртоносния пъзел: как бивните на слоновете се отрязват от труповете им, след като слоновете са избивани систематично от все по-военизирани бракониери; как слоновата кост прекосява африканския континент и как средствата от продажбата й се използват за покупка на оръжия и амуниции. Освен това във филмите става ясно и как бивните и арсенала се трупат в полза на престъпна, терористична кауза.

Кристи има опит в репортажите за контрабанда на животни и е главен кореспондент на новия отдел за специални разследвания на списанието National Geographic. Той е измислил нов метод за разследване на движението на слоновата кост в Африка и отвъд границите й. Поръчва изкуствена бивна, която изглежда досущ като истинска. В нея е вградена специална система за проследяване със сателит, която показва къде отиват убийците на слонове и пътищата, пристанищата, градовете и държавите, в които се озовават трофеите им. Изкуствената бивна отвежда екипа до прага на най-прословутите бунтовнически и терористични групировки в Африка. Те са известни с това, че ограбват цели общности, заробват селяни и убиват паркови рейнджъри, застанали на пътя им. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ