България ще получава по 10 танкера газ на терминала край Александруполис от 2024 г.

България ще получава по 10 танкера газ на терминала край Александруполис от 2024 г.

Очаква се от следващата година да се разтоварват 10 танкера с втечнен газ - общо около 1 млрд. куб. метра, които ще бъдат насочвани към България. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов, който заедно с изпълнителния директор на "Булгатрансгаз" Владимир Малинов инспектира напредъка по изграждането на терминала за втечнен природен газ (LNG) край пристанището в Александруполис, Гърция. В инспекцията ще участват и представители на ръководството на гръцката фирма изпълнител на проекта.

Министърът уточни, че това е около една трета от количествата, необходими за България. 

"Срокът за завършване на терминала е в края на тази година, така че от следващата година да влезе в търговска експлоатация", коментира Росен Христов, цитиран от БТА.

Българският газов оператор "Булгатрансгаз" притежава 20 процента дял в новоизграждащия се  терминал, а в края на август миналата година бе договорено капацитетът, който е резервиран първоначално от страна на България, да бъде увеличен от 500 милиона на 1 милиард кубични метра на година.

Министрите на енергетиката на България и Гърция Росен Христов и Костас Скрекас дадоха началото на първото заседание на двустранната междуведомствена работна група на високо равнище за петролопровода Александруполис-Бургас. Срещата, която се проведе в Атина, е в изпълнение на Меморандума за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод Александруполис-Бургас, подписан от двамата министри през февруари тази година по време на работното посещение на президента Румен Радев в Гърция, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката.

В началото на срещата Христов и Скрекас отбелязаха важността на стратегическия проект за двете държави и енергийната сигурност на региона. Набелязани бяха редица конкретни стъпки за постигане целите на меморандума в най-кратки срокове и бяха разпределени задачи с отговорници от екипите на българските и гръцките институции, които ще изследват възможностите за структуриране на проект за изграждане на нефтопровода.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ