Цената на петрола падна до $83,9 за барел заради опасенията за китайската икономика

Цената на петрола падна до $83,9 за барел заради опасенията за китайската икономика

Цената на петрола падна до $83,9 за барел заради опасенията за китайската икономика

Цените на петрола продължиха да се понижават днес заради опасенията за китайската икономика. Октомврийските фючърси за сорта Брент поевтиняха на лондонската борса ICE Futures с 57 цента (0,67%) до 83,89 долара за барел. Септемврийските фючърси за WTI отбелязаха спад с 32 цента (0,4%) на NYMEX до 80,4 долара за барел. Септемврийските фючърси за американския бенчмарк изтичат при закриването на търговията във вторник. По-активно търгуваните октомврийски контракти са по-евтини с 43 цента (0,54%) до 79,69 долара за барел.

Икономическата несигурност в Китай продължава да натежава върху перспективите за търсенето. Мерките за подкрепа от страна на Пекин все още не са убедили инвеститорите в ускоряването на икономическото възстановяване на втория по големина вносител на петрол в света, отбелязва Trading Economics.

Пазарните участници са в очакване на публикуването на данните на Американския петролен институт (API) за запасите в САЩ във вторник. В сряда официалната статистика ще бъде публикувана от Министерството на енергетиката.

Анализаторите, анкетирани от S&P Global Commodity Insight, очакват средно намаление на петролните запаси за седмицата с 4,24 млн. барела, а на бензина - с 1,15 млн. барела. Запасите от дестилати, според техните оценки, ще останат почти непроменени.

Освен това трейдърите са в очакване на публикуването в сряда на предварителните стойности на индексите на мениджърите по покупките (PMI) в САЩ за август и на новините от годишния икономически симпозиум на Банката на Федералния резерв в Канзас, който е насрочен за 24-26 август.

В същото време Международната агенция по енергетика (МАЕ) излезе с прогноза, че през август производителността на рафинериите ще достигне летния си връх от 83,9 млн. тона на ден, което е с 2,4 млн. тона на ден повече от май и с 2,6 млн. тона на ден повече от преди година.

Търсенето на петрол в световен мащаб е достигнало през тази година рекордно високи стойности, стимулирано от интензивните летни пътувания със самолет, повишеното използване на петрол за производство на електроенергия и нарастващата активност на китайската нефтохимическа промишленост, се казва в доклада на Международната агенция по енергетика (МАЕ)

Обратно на опасенията за представянето на китайската икономика МАЕ твърди, че световното търсене на петрол ще се увеличи с 2,2 млн. тона на ден до 102,2 млн. тона на ден тази година, като Китай ще допринесе за над 70% от растежа. Тъй като възстановяването след пандемията се изчерпва, а неблагоприятните икономически условия, по-строгите стандарти за ефективност и новите електрически превозни средства оказват влияние върху потреблението, прогнозите са растежът да се забави до 1 млн. барела на ден през 2024 г., се казва още в доклада на на МАЕ.

Прогнозите на анализаторите на МАЕ са, че през 2023 г. световното производство на петрол ще се увеличи с 1,5 млн. барела дневно до рекордните 101,5 млн. барела дневно, като САЩ ще бъдат двигател на ръста на добива извън ОПЕК+ с 1,9 млн. барела дневно. През следващата година предлагането извън ОПЕК+ също ще доминира в ръста на световното предлагане с 1,3 млн. барела дневно, докато ОПЕК+ може да добави само 160 хил. барела дневно.

През юли световното предлагане на петрол спадна с 910 хил. барела дневно до 100,9 млн. барела дневно. Рязкото намаляване на производството на Саудитска Арабия през юли доведе до спад на добива от блока ОПЕК+ с 1,2 млн. барела на ден до 50,7 млн. барела на ден, докато обемите извън ОПЕК+ се увеличиха с 310 хил. барела на ден до 50,2 млн. барела на ден, припомнят от МАЕ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ