Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола достигнаха 7-месечно дъно
Цените на петрола се понижиха с повече от 1 долар в ранната търговия в сряда, достигайки най-ниското си ниво от началото на руската инвазия в Украйна, след като ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай и очакванията за повече повишения на лихвите предизвикаха опасения от глобална икономическа рецесия и по-ниско търсене на горива, пише Ройтерс.
Към 8:55 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,48 долара, или 1,59%, до 91,35 долара за барел, което е най-ниското му ниво от 18 февруари насам. Вчера Брентът поевтиня с 3%. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,59 долара, или 1,83%, до 85,29 долара за барел.
Низходящата тенденция при цените започна, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, решиха да намалят добива на петрол със 100 хил. барела на ден през октомври.
„Въпреки някои по-добри от очакваното данни за сектора на услугите в САЩ, глобалният растеж изобщо не изглежда добре и това е проблем за цените на суровия петрол:, коментира Едуард Моя от Oanda.
Силният щатски долар, агресивното повишаване на лихвените проценти, скокът в доходността на облигациите и забавянето на растежа на Китай са фактори, оказващи натиск върху цените на петрола, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.
Строгата политика на Китай за нулево разпространение на COVID-19 държи градове като Чънду, с 21,2 милиона души, под изолация, ограничавайки движението на хора и търсенето на петрол при втория по големина потребител в света.
Вносът на суров петрол в Китай е намалял с 9,4% през август спрямо година по-рано, показват данни на митниците в сряда, тъй като прекъсванията в държавните рафинерии и по-слабите операции в независимите заводи на фона на малките маржове ограничават купуването.
Доларът достигна 24-годишен връх спрямо йената и достигна нови върхове спрямо австралийския и новозеландския долар в сряда, след като икономическите данни на САЩ затвърдиха мнението, че Федералният резерв ще продължи агресивното затягане на политиката.
Известна подкрепа за цените обаче оказаха очакванията за по-стегнат петролни запаси в Съединените щати.
Запасите от суров петрол в САЩ се очаква да паднат за четвърта поредна седмица, като прогнозата е за понижение с около 733 хил. барела през седмицата до 2 септември, показа предварително проучване на Ройтерс.
Запасите от суров петрол в стратегическия петролен резерв на САЩ (SPR) са намалели със 7,5 милиона барела през седмицата до 2 септември до 442,5 милиона барела, което е най-ниското им ниво от ноември 1984 г., според данни на Министерството на енергетиката.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.