Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се понижават в края на седмицата
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък на фона на смесени сигнали за търсенето на суров петрол, като опасенията за икономическо забавяне в САЩ се противопоставят на нарастващите очаквания, че Федералният резерв скоро ще намали лихвените проценти, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,51 долара, или 0,60%, до 84,60 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,55 долара, или 0,66%, до 82,27 долара за барел.
Броят на американците, подали заявления за помощи при безработица, нарасна повече от очакваното през седмицата до 1 юли, като бе регистрирано увеличение от 20 хил. до сезонно коригирани 243 хил. молби.
Данните затвърдиха аргумента Фед да ускори плановете за намаляване на лихвените проценти, което може да стимулира повече разходи за петрол.
„Вярвам, че очакванията за намаляване на лихвените проценти от Фед в не толкова далечното бъдеще ще ограничат спада“, каза пред Ройтерс Тамас Варга от петролния брокер PVM.
Представители на Фед заявиха в сряда, че централната банка на САЩ е по-близо до намаляване на лихвените проценти предвид подобрената траектория на инфлацията и по-добрия баланс на пазара на труда, което вероятно ще постави началото на намаляване на разходите по заеми през септември.
Икономическата активност в САЩ се разшири с леко до умерено темпо от края на май до началото на юли, като фирмите очакват по-бавен растеж в бъдеще, според доклад, публикуван от Фед в сряда.
Нарастващите я брой на заявленията за помощи при безработица обаче сигнализира за икономическо забавяне, което може да намали търсенето на суров петрол и да попречи на цените на петрола да се повишат, каза Джон Килдъф, партньор в Again Capital в Ню Йорк.
„Реалността на място е, че имаме забавяща се икономика, която потенциално може да смекчи търсенето на суров петрол“, каза Килдъф.
Въпреки правителствените данни в сряда, които показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 4,9 милиона барела миналата седмица (повече от прогнозите на анализаторите в проучване на Ройтерс), слабото търсене на бензин в САЩ не позволи на цените на петрола да се повишат, каза Килдъф.
Икономическият растеж в Китай, който е най-големият вносител на суров петрол, също натежа върху цените. Китайските лидери сигнализираха в четвъртък, че Пекин ще запази курса на икономическата си политика, въпреки че бяха разкрити малко конкретни подробности.
В четвъртък Европейската централна банка запази лихвените проценти непроменени, както се очакваше, и не даде ясни сигнали за следващия си ход, като отбеляза, че вътрешният натиск върху цените остава висок и инфлацията ще бъде над целта и през следващата година.
Междувременно малка министерска среща на ОПЕК+, насрочена за началото на август, едва ли ще препоръча промяна на политиката на групата за добива на петрол, която включва план за започване на намаляване на съкращенията на на суров петрол от октомври, казаха трима източника пред Ройтерс.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.