Цените на петрола се повишиха, след като Китай отвори границите си

Цените на петрола се повишиха, след като Китай отвори границите си

Цените на петрола се повишиха, след като Китай отвори границите си

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като Китай отвори границите си, което повиши перспективите за растеж на търсенето на горива и намали опасенията за глобалната рецесия, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,06 долара, или 1,35%, до 79,63 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,07 долара, или 1,45%, до 74,74 долара за барел. Двата сорта се сринаха с повече от 8% миналата седмица, регистрирайки най-големите си седмични спадове в началото на годината от 2016 г. насам.

Надеждите за по-малко агресивно повишаване на лихвените проценти в САЩ стимулират финансовите пазари и потискат долара. По-слабите зелени пари правят стоките, деноминирани в долари, по-достъпни за инвеститорите, притежаващи други валути.

„Цените на суровия петрол се възстановиха от загубите от предходната седмица, тъй като икономическото повторно отваряне в Китай и по-малко агресивните перспективи за затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв задават положителен тон за възстановяване на търсенето“, каза Автар Санду, старши мениджър за суровини във Phillip Futures.

Като част от „новата фаза“ в борбата срещу COVID-19 Китай отвори границите си през уикенда за първи път от три години. На вътрешния пазар се очакват около 2 милиарда пътувания през сезона на Лунната Нова година, което е почти двойно повече от движението през миналата година и възстановяване до 70% от нивата от 2019 г., казва Пекин.

През последната седмица авиокомпаниите са увеличили международния си капацитет за януари до и от Китай с 9,5%, тъй като увеличават полетите след отварянето на границата, според доставчика на авиационни данни Cirium.

Въпреки ръста на петрола в понеделник, остават опасенията, че огромният поток от китайски пътници може да предизвика нов скок на инфекциите с COVID.

„Пазарните нагласи остават негативни, тъй като битката на Китай с COVID-19 се влошава. Въпреки премахването на повечето ограничения, свързани с вируса, скокът на случаите в цялата страна може да задуши икономическата активност“, казаха анализатори от ANZ в бележка.

Енергийните фючърси за суров петрол, рафинирани продукти и природен газ се сринаха рязко през новата година, тъй като търговците преразгледаха краткосрочните притеснения за студеното време и опасенията от недостиг на доставки и дъмпингови договори.

Миналата седмица енергийните компании в САЩ намалиха броя на работещите петролни и газови платформи със седем, което е най-големият седмичен спад от септември 2021 г., съобщи в петък фирмата за енергийни услуги Baker Hughes Co.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ