Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕП прие да се преотварят планове за възстановяване
Европейският парламент (ЕП) одобри включването на мерки по REPowerEU в националните планове за повече независимост от руските изкопаеми горива, ускоряване на екологичния преход и борба с енергийната бедност.
ЕП потвърди на пленарно заседание споразумението, постигнато със Съвета на Европейския съюз през декември 2022 г. Евродепутатите подкрепиха текста с 535 гласа „за“, 63 гласа „против“ и 53 гласа „въздържал се“. Съгласно споразумението държавите членки, кандидатстващи да получат допълнително финансиране чрез изменени национални планове за възстановяване и устойчивост, ще трябва да включат в тези планове мерки за пестене на енергия, производство на чиста енергия и разнообразяване на доставките, предвидени в REPowerEU, съобщиха от пресслужбата на Европарламента.
Припомняме, че със свое решение от декември 2022 г. 48-ото Народно събрание парламентът задължи Министерския съвет в срок до31 март 2023 г. да отправи обосновано искане доЕвропейската комисия за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост. Това трябва да стане в съответствие с плана REPowerEU за намаляване на енергийната зависимост от Русия на страните от Европейския съюз.
Предложението ще бъде изготвено от вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Промените включват отпадане на поети ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия с 40% до края на 2025 г. Служебното правителство трябва също да предложи начин да гарантира поетия ангажимент за декарбонизация, без да се преустановява работата на централите на въглища в България поне до 2038 година.
По-голяма независимост и борба с енергийната бедност
Новите правила, одобрени от ЕП, ще обхващат мерките със задна дата, считано от 1 февруари 2022 г., с някои ограничени изключения. Целта на Европарламента беше да гарантира, че тези мерки ще подкрепят инвестициите за справяне с енергийната бедност, насочени към уязвимите домакинства, МСП и микропредприятията.
Трансгранични мерки, прозрачност и климат
Евродепутатите убедиха страните в Съюза да заделят най-малко 30% от разходите си по REPowerEU за многонационални мерки, за да се справят със съществуващите затруднения при преноса, разпределението и съхранението на енергия, както и да увеличат трансграничните потоци, дори ако се извършват от една държава от ЕС.
Парламентът също постигна целта да се въведат нови правила за прозрачност по отношение на 100-те крайни получатели на най-голямо финансиране. Тези правила ще се прилагат за всички планове за възстановяване и устойчивост.
Принципът за ненанасяне на значителни вреди следва да се прилага за главите на REPowerEU, като се предоставят временни изключения за мерки, които са насочени към преодоляване на непосредствените проблеми на ЕС в областта на енергийната сигурност, свеждат до минимум потенциалните вреди за околната среда и не застрашават целите на ЕС в областта на климата.
Финансиране
Преговорният екип на Европейския парламент гарантира, че от допълнителните безвъзмездни средства в размер на 20 млрд. евро, които Комисията предложи, 8 млрд. евро ще се осигурят чрез по-ранна тръжна продажба на национални квоти за емисии в рамките на схемата на ЕС за търговия с емисии(СТЕ), а 12 млрд. евро ще бъдат взети от фонда за иновации. Освен това приходите, получени чрез СТЕ, не могат да бъдат използвани за инвестиции в изкопаеми горива.
Механизмът за възстановяване и устойчивост е извънредна и еднократна мярка, която е в сила до 31 август 2026 г. Новите правила относно мерките по REPowerEU в националните планове за възстановяване влизат в сила в деня след публикуването им в Официален вестник на ЕС, се казва още в съобщението на ЕП.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.