Хелзинки ще се отоплява с вода от … Балтийско море

Хелзинки ще се отоплява с вода от … Балтийско море

Хелзинки ще се отоплява с вода от … Балтийско море

Хелзинки използва неочакван източник на енергия за отопление на домовете си – студена вода, извлечена от дълбините на Балтийско море. Така финландската столица изпълни призива на Европа да намери бързо алтернативни източници на енергия и да намали зависимостта си от изкопаеми горива с  въглеродно неутрална отоплителна система. Градската електрическа компания Helen Oy ще си партнира с испанския строител Acciona SA и местната инфраструктурна компания YIT Oyj за изграждането на тунел за извличане на вода дълбоко от морското дъно, където тя е с постоянна температура. Чрез обработката на водата чрез подземни термопомпи, системата може да генерира достатъчно топлина, за да обслужва до 40% от финландската столица, пише Bloomberg.

Понастоящем повечето домове в Хелзинки се отопляват чрез централна отоплителна система, която до голяма степен разчита на въглища и природен газ за производството на енергия и топлина. През миналата година техният дял в производството на централна топлинна енергия в града е 75 на сто. Проектът за морска вода е ключова стъпка в прехода на компанията към възобновяема енергия за постигането на голямата цел Хелзинки да стане въглеродно неутрален до 2030 г.  - предизвикателство за град със студен климат и голямо търсене на отопление.

Helen Oy ще използва ядрена и възобновяема енергия за електричество, за да управлява термопомпите на системата.

Проектът с портфейл от 400 млн. евро е във фаза на разработка, която ще отнеме две години. За изграждането на инфраструктурата са необходими още пет години, преди 500-мегаватовата централа да влезе в експлоатация.

Докато няколко по-малки градове разчитат на подобни комбинации от морска вода и термопомпи, включително Джуно, Аляска и Драмен, Норвегия , системата в Хелзинки ще се превърне в най-голямото подобно съоръжение в света, според Фернандо Вара, мениджър по бизнес развитие в Acciona SA.

По думите му това е „уникален проект“, който се разработва „в много чувствителен момент“. Инвазията на Русия в Украйна и решението да се намалят доставките на природен газ в отговор на санкциите на Запада доведе до рязко увеличение на цената на изкопаемите горива в Европа, поставяйки началото на това, което може да бъде продължителна енергийна криза в ЕС.  

Но доставките на морска вода, която захранва системата на Хелзинки, ще бъдат по същество неограничени и безплатни, изтъква Вара. За да построи 17-километровия подводен тунел в Балтийско море испанската компания ще използва сондажна машина. Той ще събира вода при постоянна температура от 2 градуса по Целзий, дори през зимните месеци, когато водата на повърхността ще е замръзнала. Тя ще бъде загрявана от подземни термопомпи, които Helen ще монтира на мястото на една от своите въглищни централи, обясни Якко Титанен, мениджър „Проекти” в компанията. Въглищният блок трябва да затвори през 2024 г.

Топлообменниците ще отнемат около 1,5 градуса топлина от морската вода, която по-късно ще бъде върната в морето през друг деветкилометров тунел. Събраната енергия след това ще бъде пречистена и загрята в термопомпата до 80 до 95 градуса по Целзий – достатъчно горещо, за да се използва от топлофикационната мрежа.

Температурното ниво, при което работи помпата, е сравнимо с това на вече съществуващите геотермални системи, но масовият поток на водата спрямо нейния обем е толкова голям, че подобни нива „не са възможни дори в големи геотермални системи“, подчерта експертът.

През лятото термопомпите могат да се използват и за събиране на енергия от студена морска вода за осигуряване на централно охлаждане в целия град. Централата е „много мощен проект“, който потенциално може да бъде разширен, смята Вара от Acciona, прогнозирайки, че ще дойде времето, когато „когато целият град ще се отоплява с тази вода“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ