Кой ще загуби най-много от спирането на транзита на руски газ през Украйна?

Кой ще  загуби най-много от спирането на транзита на руски газ през Украйна?

Украйна спря притока на руски газ към няколко европейски страни на Нова година, слагайки край на продължилото десетилетия господство на Москва над енергийните пазари в Европа. Руският държавен енергиен гигант "Газпром" потвърди, че износът на газ за Европа през Украйна е спрял около 8 часа сутринта местно време (5 сутринта лондонско време) в сряда.

Широко очакваният ход бележи края на петгодишно транзитно споразумение между Русия и Украйна, като никоя от страните не желае да сключи нова сделка на фона на продължаващата война, предаде CNBC.

Украинският президент Володимир Зеленски каза миналия месец, че Киев не е готов да удължи транзита на руски газ, добавяйки: „Няма да дадем възможност за допълнителни милиарди, които да бъдат спечелени с нашата кръв“.

Русия, която транспортира газ до Европа през украински тръбопроводи от 1991 г., казва, че страните от Европейския съюз ще пострадат най-много от промяната на доставките. Москва все още може да изпраща газ по тръбопровода "Турски поток", който свързва Русия с Унгария, Сърбия и Турция.

Украйна ще загуби до 1 милиард долара годишно от транзитни такси от Русия поради спирането, според Reuters, докато "Газпром" е готов да загуби близо 5 милиарда долара от продажби на газ.

Европейската комисия заяви, че работи с държавите-членки на ЕС, които са най-засегнати от края на споразумението за транзит на газ, за ​​да гарантира, че целият блок от 27 държави е подготвен за подобен сценарий.

Словакия, Австрия и Молдова са сред най-застрашените страни от спирането. Те са били най-зависими от транзитните обеми на руски газ през 2023 г., според Rystad Energy, като Словакия е внесла приблизително 3,2 милиарда кубически метра тази година, Австрия е получила 5,7 милиарда кубически метра, а Молдова е получила 2 милиарда кубически метра.

Австрия настоя, че е добре подготвена за спирането, но други бяха много по-загрижени.

Премиерът на Словакия Роберт Фицо предупреди, че прекратяването на споразумението за транзит на газ от Украйна ще има „драстично“ въздействие върху ЕС, без да навреди на Русия. Фицо също заплаши да прекъсне доставките на електроенергия за съседна Украйна. Премиерът, отявлен критик на подкрепата на ЕС за Украйна в продължаващата война, направи изненадващо посещение в Москва за разговори с руския президент Владимир Путин малко преди Коледа.

Молдова, която не е член на ЕС, обяви 60-дневно извънредно положение миналия месец поради опасения за енергийната сигурност.

Общо 56 депутати от 101-местния парламент на Молдова гласуваха в подкрепа на извънредно положение в цялата страна, което тогава правителството каза, че ще позволи на страната да приложи серия от мерки за предотвратяване и смекчаване на заплахата от недостиг на енергийни ресурси.

„Историческо събитие“

Украинският министър на енергетиката Херман Галущенко определи спирането на руските газови потоци през Украйна като "историческо събитие".

„Русия губи пазари, ще понесе финансови загуби“, каза Галушченко чрез Telegram на 1 януари, според превод на Google.

„Европа вече реши да се откаже от руския газ. И европейската инициатива Repower EU предвижда точно това, което Украйна направи днес“, добави той.

Отделно полският външен министър Радек Шикорски приветства развитието като политическа победа, обвинявайки руския Путин, че се е опитал да „изнудва Източна Европа със заплахата от прекъсване на доставките на газ“.

Последните данни, събрани от индустриалната група Gas Infrastructure Europe, показват, че съоръженията за съхранение на газ в ЕС са пълни около 73%. В Германия, най-голямата икономика в Европа и най-големият потребител на газ, запасите в момента са близо 80%.

„Без Азербайджан или друга трета страна да транзитира газа след суапово споразумение с Русия, ЕС ще изисква около 7,2 [милиарда кубически метра] газ да се доставя от пазара на втечнен природен газ“, каза в изследователска бележка Кристоф Халсер, анализатор за газ и втечнен природен газ в Rystad Energy.

„Терминалите в Полша, Германия, Литва и Италия могат да препращат тези обеми към най-засегнатите страни, като Словакия и Австрия.“

Енергийната сигурност на Европа


Хенинг Глойщайн, практически ръководител на екипа по енергетика, климат и ресурси в Eurasia Group, каза, че решението на Украйна да спре потока на руски газ към ЕС не е изненада, като се има предвид, че и Киев, и Москва отдавна са казали, че няма да желаят да подновят сделката при сегашните военни условия.

Глойщайн каза, че изтичането на сделката не застрашава зимната енергийна сигурност на ЕС, цитирайки стъпките, предприети от вносителите в ЕС, за да се подготвят за намаляването на доставките и мекото зимно време, наблюдавано в по-голямата част от Европа.

Цената на газа за месец напред в нидерландския хъб TTF, европейски еталон за търговия с природен газ, последно се  увеличи с 1,2% до 49,49 евро (51,1 долара) за мегаватчас в четвъртък, според Intercontinental Exchange в Ню Йорк.

Глойщайн от Eurasia Group каза, че движението на цените на газа през следващите месеци вероятно ще зависи от политическото развитие на руско-украинската война и оставащите зимни климатични условия.

„На политическия фронт се водят текущи преговори между някои членове на ЕС (напр. Словакия, която много от тръбопроводите на Украйна влизат в ЕС), Русия и Украйна за намиране на компромис, който може да позволи известно възобновяване на доставките. Въпреки това нямаше напредък по време на преговорите в края на годината“, посочи още Глойщайн.

„По отношение на времето в момента се очакват температури над средните за остатъка от зимата в Европа, което означава, че въздействието на съкращенията ще бъде ограничено“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ