Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лек спад на цените на петрола в ранната търговия
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, но са се насочили към седмичен ръст, като продължава да се люлее между страховете от рецесия, засягаща Съединените щати, и надеждите за силно възстановяване на търсенето на гориво в Китай, пише Ройтерс.
Към 9:15 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,14 долара, или 0,17%, до 84,36 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,24 долара, или 0,31%, до 77,82 долара за барел
Спадът отчасти се дължи на доклад от четвъртък, показващ, че броят на американците, които търсят помощи за безработица, се е увеличил повече от очакваното миналата седмица, разпалвайки страховете от рецесията.
„Настроенията през нощта изглежда се насочиха в низходяща посока след данните за безработицата в САЩ“, каза Баден Мур, ръководител на отдела за изследване на суровините на National Australia Bank. „Очаквам обаче възстановяването на търсенето в Китай да бъде по-съществено за перспективите за цените през втората половина на 2023 г.“, добави той.
Увеличението на индекса на потребителските цени (CPI) в Китай за януари в сравнение с декември добави предпазливост към петролния пазар. Индексът се повиши с 2,1% на годишна база, след като през декември бе отчетен ръст от 1,8%. Така инфлацията в страната започва да се доближава до целта от около 3%, поставена от правителството миналата година.
„Ръстът на индекса на потребителските цени в Китай през януари отразява потребителското търсене преди Китайската Нова година, но данните не са толкова добри, колкото се очакваше, демонстрирайки бавния етап на възстановяване на икономиката“, каза Леон Ли, анализатор в CMC Markets.
„Следователно цените на петрола ще останат нестабилни на този етап“, добави той.
Последните данни за петролните запаси в САЩ тази седмица също породиха опасения за забавяне на най-голямата икономика в света, като запасите от суров петрол се покачиха до най-високото си ниво от юни 2021 г.
Въпреки това сортовете Брент и WTI са напреднали с повече от 5% през тази седмица, тъй като опасенията за по-нататъшни рязки повишения на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ намаляха.
Пазарът беше подкрепен от хода на Саудитска Арабия да повиши официалните си продажни цени на суровия петрол за Азия, което се смята за знак за възстановяване на търсенето в Китай, където се очаква доставките на суров петрол да се увеличат през март.
„Рафинериите вероятно ще увеличат темповете на работа от март, за да отговорят на вътрешното търсене, както и на нуждите от износ“, каза Ема Ли, анализатор във Vortexa.
Данните за инфлацията в САЩ от 14 февруари ще бъдат от ключово значение за рисковите активи и посоката на долара, казаха анализатори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.