Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кампания на енергийното министерство ще дава съвети как домакинствата да пестят ток
През януари Министерството на енергетиката ще стартира в каналите си в социалните медии кампания с кратки съвети за подобряване на енергийната ефективност от страна на домакинствата. Онлайн кампанията е под надслов:"Енергийната ефективност: по-ниски сметки, по-топли домове", съобщиха от ведомството.
Стартът на кампанията съвпада и с отварянето за кандидатстване по втората процедура за енергийно ефективни системи за улично осветление. След изпълнението на проектите подмененото улично осветление трябва да спести на общините не по-малко от 30% от изразходваната електроенергия, посочват от енергийното министерство.
От министерството уточняват още, че енергийната ефективност е стратегически приоритет за Европа и неслучайно енергийният съюз почива на принципа „Енергийната ефективност на първо място“. Евпопейският съюз си поставя все по-амбициозни цели за намаляване на първичното и крайното потребление на енергия. Целта е запазване на природните ресурси, подобряване на околната среда и качеството на живот, както и спестяване на разходи. В крайна сметка най-евтината енергия е тази, която няма да бъде консумирана.
Потреблението на електрическа енергия и отоплението се изчисляват в киловатчаси( kWh). Един киловатчас съответства на използваната енергия от електрически уред с мощност един киловат (=1000W) за един час. Нека си „преведем“ това с примери: един киловатчас електрическа енергия би стигнал за сърфиране в интернет на домашния компютър в продължение на около шест часа или около четири часа гледане на телевизия на голям плазмен телевизор с плосък екран. Това е и количеството енергия, с което бихте могли да измиете чиниите вкъщи с ефективна миялна машина или да пуснете битов климатик за един час. Затова съветите ни ще са насочени към минимизиране на използваната енергия с предприемането на сравнително лесни стъпки, отбелязват от Министерството на енергетиката.
Ето и част от съветите към потребителите:
- Старите електоуреди често консумират големи количества електроенергия. Специалистите казват, че разликата в консумацията между стар и нов уред може да достигне до три пъти.
- Затова един от основните критерии за избор на нов електроуред е неговата енергийна ефективност. Всички нови електроуреди са снабдени с енергийни етикети, които показват какво количество електроенергия е необходимо за нормалната работа на уреда. Така потребителят предварително може да изчисли какъв разход на електроенергия ще е необходим за ефективното му използване.
- Етикетът за енергийна ефективност е единен като визия и съдържание за целия Европейски съюз. От март 2021 г. върху всички електроуреди, продавани в рамките на ЕС, присъства нов етикет. В него са въведени промени в класовете на енергийна ефективност – така например предишните класове А+++, А++ и А+ са заменени с уеднаквена скала за консумация, отбелязана с буквите от А до G. Уредите с най-ниска консумация на енергия (т.е. най-ефективните), са от клас А, следвани от такива, клас B, C, D и т.н.
- Енергийният етикет предоставя информиран избор на потребителите вече над четвърт век. Общоевропейско проучване на Евробарометър преди време показа, че 93% от потребителите в ЕС разпознават етикета, а огромното мнозинство отговарят, че етикетът е повлиял на решението им кой продукт да закупят.
- Проверете енергийната ефективност на вашия електроуред в сравнение с други, съветват още експертите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.