Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Нова евродиректива предвижда възобновяемата енергия да достигне 45% до 2030 г.
Съветът на Европейския съюз прие новата Директива за енергията от възобновяеми източници, целяща да повиши дела на енергията от възобновяеми източници в общото енергийно потребление в Европейския съюз (ЕС) до 42,5 на сто до 2030 г. с допълнително индикативно увеличение от 2,5 на сто, което ще позволи да се достигне дял от 45 на сто. Това съобщи Съветът на ЕС на официалната си страница.
Всички членки на Съюза ще допринесат за постигането на по-амбициозните секторни цели в транспорта, промишлеността, жилищния сектор и централното отопление и охлаждане. Целта е да се ускори интегрирането на възобновяеми енергийни източници в сектори, където този процес е по-бавен, се казва в документа, цитиран от БТА.
Това е голямо постижение в рамките на пакета "Готов за 55" (Fit for 55), който ще помогне за постигане на климатичната цел на ЕС за намаляване на емисиите с поне 55 на сто до края на десетилетието по справедлив, рентабилен и конкурентен начин, според испанския министър, отговарящ за екологичния преход, Тереса Рибера.
Транспорт
В транспортния сектор, един от основните източници на вредни емисии, членките на ЕС ще имат възможност да избират между обвързваща цел за намаляване с 14,5 на сто на интензивността на парниковите газове до 2030 г. или задължителен дял от най-малко 29 на сто на възобновяемите енергийни източници в крайното потребление на енергия в транспортния сектор до 2030 г.
Новите правила установяват обвързваща комбинирана подцел за намаляване на вредните емисии с 5,5 на сто по отношение на модерни биогорива (обикновено получени от нехранителни суровини) и възобновяеми горива от небиологичен произход (предимно възобновяем водород и синтетични горива на водородна основа) в дела на възобновяеми енергийни източници, доставяни на транспортния сектор.
Промишленост
Промишлеността в ЕС ще трябва да увеличи използването на възобновяема енергия с годишен темп от 1,6 на сто. Страните членки се съгласиха, че 42 на сто от водорода, използван в промишлеността, трябва да бъде от възобновяеми горива от небиологичен произход (известни като RFNBO) до 2030 г., а до 2035 г. този дял трябва да скочи до 60 на сто.
Членките ще имат възможност да намалят тази граница с 20 процентни пункта ако националният им принос към задължителната обща цел на ЕС отговаря на очакванията, както и ако делът на водорода от изкопаеми горива, консумиран от съответната страна, не е повече от 23 на сто през 2030 г. и 20 на сто през 2035 г.
Сгради и отопление
Новите правила поставят индикативна цел за най-малко 49-процентов дял на възобновяемата енергия за сградите през 2030 г.
Целите за възобновяеми енергийни източници за отопление и охлаждане ще се увеличават постепенно, с 0,8 на сто на година до 2026 г. и 1,1 на сто от 2026 г. до 2030 г. Минималният среден годишен процент, приложим за всички членки, се допълва от допълнителни индикативни увеличения, изчислени специфично за всяка страна.
Биомаса
Директивата засилва критериите за устойчивост при използването на биомаса за генериране на енергия, за да се намали рискът от неустойчиво производство на биоенергия. Страните ще гарантират прилагането на каскадния принцип, с акцент върху схемите за подпомагане и надлежно отчитане на националните особености.
По-бързи разрешителни за проекти
Не на последно място в Директивата за енергията от възобновяеми източници е залегнало ускоряване на процедурите за предоставяне на разрешителни за проекти за възобновяема енергия. Намерението е да се ускори внедряването на възобновяеми енергийни източници в контекста на плана REPowerEU.
Членките на ЕС ще проектират зони за ускоряване на развитието на възобновяемите енергийни източници, където проектите за възобновяема енергия ще преминат през опростени и бързи процеси за издаване на разрешителни. Разгръщането на производство на енергия от възобновяеми източници също ще се счита за „от първостепенен обществен интерес“, което ще ограничи основанията за правни възражения срещу изграждането на нови инсталации.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.