ОПЕК предупреди МАЕ да внимава с призивите за намаляване на инвестициите в петрол

ОПЕК предупреди МАЕ да внимава с призивите за намаляване на инвестициите в петрол

ОПЕК предупреди МАЕ да внимава с призивите за намаляване на инвестициите в петрол

Организация на страните износителки на петрол (ОПЕК) отправи остри критики към Международната агенция по енергетика (МАЕ), като заяви, че водещият световен енергиен орган трябва да бъде „много внимателен“ по отношение на говоренето за инвестициите в индустрията, предаде Си Ен Би Си.

Генералният секретар на ОПЕК - Хайтам aл-Гайс каза, че соченето с пръст и погрешното представяне на действията на ОПЕК и ОПЕК+ от страна на МАЕ е „контрапродуктивно“. Той добави, че съкращенията на производството на влиятелната група от 23 страни износители на петрол не са насочени към цените на петрола, а са фокусирани единствено върху основите на пазара и позволяват жизненоважни инвестиции в петролната индустрия.

От ОПЕК заявиха, че коментарите са в отговор на нови критики от страна на МАЕ, без да предоставят повече подробности.

В интервю за Блумбърг в сряда изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол използва подобен език, като предупреди ОПЕК срещу повишаване на цените на петрола.

Бирол каза, че енергийният алианс, ръководен от Саудитска Арабия, трябва да бъде „много внимателен“ с производствената си политика, като предупреди, че краткосрочните и средносрочните интереси на групата изглеждат противоречиви. Той добави, че по-високите цени на суровия петрол и възходящият инфлационен натиск ще доведат до по-слаба световна икономика, като страните с ниски доходи вероятно ще бъдат непропорционално засегнати.

„МАЕ знае много добре, че има съвкупност от фактори, които оказват влияние върху пазарите. Последователните ефекти на COVID-19, паричните политики на централните банки, движенията на акциите, търговията с алгоритми и геополитиката са само няколко примера“, каза Ал-Гайс.

Посочването на цените на петрола като причина за по-високата инфлация е „погрешно и технически неправилно, тъй като има много други фактори, причиняващи инфлация“, добави той.

Изненадващи съкращения на производството

По-рано този месец базираната в Париж енергийна агенция заяви, че изненадващите съкращения на добива на петрол от ОПЕК+ рискуват да влошат прогнозирания дефицит на доставките и да попречат на икономическото възстановяване.

Няколко членки на ОПЕК+ обявиха на 2 април, че са готови да намалят глобалното производство с допълнителни 1,16 милиона барела на ден до края на годината.

Твърди се, че решението, което Белият дом критикува, е взето като част от независима инициатива, която не е свързана с по-широката политика на ОПЕК+.

Съкращенията добавят към съществуващите планове на Русия да намали производството си с 500 000 барела на ден от март поне до края на годината. Това означава, че комбинираните доброволни съкращения на членовете на ОПЕК+ ще бъдат над 1,6 милиона барела на ден.

„Другите енергийни пазари са много по-нестабилни“, каза Ал-Гайс, като добави, че при петролните пазари този проблем е по-малък, главно поради стабилизиращата роля на ОПЕК и групата ОПЕК+.

„Ако нещо ще доведе до бъдеща нестабилност, това са многократните призиви на МАЕ да спре да се инвестира в петрол. Агенцията е наясно, че всички перспективи, базирани на данни, предвиждат необходимостта от повече от тази ценна стока за подхранване на глобалния икономически растеж и просперитет в десетилетия напред, особено в развиващия се свят“, каза Хайтам aл-Гайс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ