Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня, очакваното увеличение на лихвите засенчи спада на запасите в САЩ
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в сряда, докато пазара анализира потенциалните повишения на лихвените проценти от Федералния резерв, които биха могли да забавят растежа и потреблението на петрол, компенсирайки спада на запасите в САЩ и силните икономически данни от Китай, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,26 долара, или 0,31%, до 84,51 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,26 долара, или 0,32%, до 80,60 долара за барел.
Федералният резерв на САЩ вероятно ще одобри още едно повишение на лихвените проценти в борбата си с инфлацията, каза президентът на Федералния резерв на Атланта Рафаел Бостик във вторник.
Пазарите оценяват 86% вероятността Фед да повиши лихвите с 25 базисни пункта на срещата през май.
Цените на петрола се повишиха, след като във вторник пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт, заявиха, че запасите от суров петрол в САЩ са паднали с около 2,68 милиона барела през седмицата, приключила на 14 април. Запасите от бензин и дестилат също са намалели миналата седмица.
Официалният доклад за инвентаризацията на Администрацията за енергийна информация - статистическият отдел на Министерството на енергетиката на САЩ, трябва да бъде публикуван по-късно днес.
Междувременно икономиката на Китай - най-големия вносител на суров петрол в света, нарасна с по-бързо от очакваното, записвайки повишение от 4,5% на годишна база през първото тримесечие. В същото време производителността на петролните рафинерии в страната се покачи до рекордни нива през март, показват данните.
„Пазарът беше нетърпелив относно въздействието, което повторното отваряне на Китай оказа върху търсенето. Фактът, че икономиката на страната расте с най-бързия си темп от една година, трябва да подкрепи търсенето през следващите месеци“, коментираха в бележка до клиенти анализатори от ANZ Брайън Мартин и Даниел Хайнс.
„Това обаче се компенсира от слабост на други места“, казаха те, имайки предвид спадащите маржове на рафиниране на дизелово гориво и реактивно гориво, което предполага, че глобалното търсене намалява.
Натиск върху петролните показатели оказва и фактът, че азиатските рафинерии продължават да изкупуват руски суров петрол през април. Индия и Китай са изкупили по-голямата част от руския петрол досега през април на цени над западния ценови таван от 60 долара за барел, според търговци и изчисления на Ройтерс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.