Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Индия и Русия преговарят за споразумение за свободна търговия
Индия и Русия обсъждат споразумение за свободна търговия, заявиха министри от двете държави, цитирани от Ройтерс.
Този ход допълнително ще задълбочи двустранните търговски връзки, които процъфтяват след избухването на войната в Украйна.
Министърът на външните работи на Индия Субрахманям Джайшанкар каза на събитие в Ню Делхи, че неговото правителство е договорило „предварително споразумение“ за търговски договор, който според министъра на търговията и промишлеността на Русия Денис Мантуров ще донесе нови гаранции за двустранни инвестиции.
Индия не е критикувала изрично инвазията на Русия в Украйна, която Москва описва като „специална военна операция“, и призова за мирно разрешаване на конфликта чрез диалог.
Русия, която е традиционен доставчик на военно оборудване за Индия, миналия месец измести Ирак, за да стане най-големият доставчик на суров петрол за Индия. Общият индийски внос от Русия се е увеличил почти четири пъти до 46,33 милиарда долара през годината до 31 март.
Москва иска да увеличи вноса на машини от Индия, за да подобри търговския баланс, каза Мантуров.
„Трябва да намерим ниша за продуктите, които Индия може да замени“, каза той пред репортери в кулоарите на събитието. „В сферата на гражданските проекти се нуждаем от толкова широко сътрудничество, каквото беше преди санкциите“, добави Мантуров.
Ройтерс съобщи през ноември, че Русия евентуално се стреми да внесе повече от 500 продукта от Индия за ключови сектори, включително автомобили, самолети и влакове, тъй като западните санкции подкопават способността на Москва да поддържа функционирането на основните индустрии.
Индия също има за цел да намали нарастващия си търговски дефицит с Русия, която е най-големият доставчик на военно оборудване за страната от десетилетия и е четвъртият по големина пазар за индийски фармацевтични продукти.
Джайшанкар каза, че индийският бизнес може да се възползва от руската технология и че Ню Делхи работи за изглаждане на проблемите с плащанията, сертифицирането и логистиката.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.