Петролът поевтинява на фона на опасенията за търсенето

Петролът поевтинява на фона на опасенията за търсенето

Петролът поевтинява на фона на опасенията за търсенето

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, след като опасенията на инвеститорите за по-ниското търсене в Китай и нататъшното повишаване на лихвените проценти в САЩ и Европа надделяха над страховете, свързани с ограничените доставки на гориво преди зимата, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,16 долара, или 0,17%, до 93,84 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,07 долара, или 0,08%, до 87,71 долара за барел.

Ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, подновиха опасенията относно по-ниското глобално търсене на гориво.

Броят на пътуванията, предприети по време на Есенния фестивал в Китай, е намалял с повече от една трета в сравнение с миналата година, се казва в доклад на държавната медия в понеделник, тъй като политиката на страната за нулев COVIDобезкуражава хората да пътуват.

„Обширните локдауни и масовите тествания за коронавирус в Китай натежават върху петролните пазари поради опасенията за търсенето“, коментира Тина Тенг, анализатор в CMC Markets. „Освен това, вероятността Фед да продължи агресивното повишаване на лихвените проценти ще се увеличат, ако данните за инфлацията покажат по-високо от очакваното равнище на индекса CPI в САЩ“, добави тя.

Данните за индекса на потребителските цени в САЩ ще бъдат публикувани по-късно днес, като очакванията са, че основната инфлация може да е достигнала своя пик. Европейската централна банка и Федералният резерв са готови да увеличат лихвените проценти допълнително, за да се справят с инфлацията .

Това може да повиши стойността на щатския долар спрямо други световни валути и да направи деноминирания в долари петрол по-скъп за инвеститорите.

Притесненията относно по-стегнатите запаси също повлияха на цените.

В Съединените щати нивото на Стратегическият петролен резерв (SPR) намаля с 8,4 милиона барела до 434,1 милиона барела през седмицата, приключила на 9 септември, което е най-ниското равнище от октомври 1984 г., според данни, публикувани в понеделник от Министерството на енергетиката.

Президентът на САЩ Джо Байдън обяви през март план за освобождаване на 1 милион барела на ден от SPR в продължение на шест месеца, за да се справи с високите цени на горивата в САЩ, които допринесоха за инфлацията.

Очаква се търговските петролни запаси в САЩ да са намалели пет поредни седмици, спадайки с около 200 000 барела през седмицата до 9 септември, показа предварително проучване на Ройтерс в понеделник.

Междувременно перспективите за съживяване на ядрената сделка на Запада с Иран остават неясни. Германия изрази съжаление в понеделник, че Техеран не е отговорил положително на европейските предложения за съживяване на споразумението от 2015 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ