Петролът поевтинява на фона на ограничителните мерки срещу COVID-19 в Китай

Петролът поевтинява на фона на ограничителните мерки срещу COVID-19 в Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, след като перспективите за глобалното търсене на гориво се влошиха на фона на ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай и потенциала за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти в Съединените щати и Европа.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,36 долара, или 1,46%, до 91,48 долара за барел, след като в петък поскъпна с 4,1%. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,44 долара, или 1,66%, до 85,35 долара за барел, следвайки ръст от 3,9% предходната сесия.

Миналата седмица цените на петрола почти запазиха нивата си от предходната седмица,  след като обявеното от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, минимално свиване на добива бе компенсирано от локдауните в Китай – най-големият вносител на суров петрол в света.

Тази година търсенето на петрол в Китай може да се свие за първи път от две десетилетия насам, тъй като политиката на Пекин за нулево разпространение на COVID-19 държи хората у дома по време на празници и намалява потреблението на гориво.

„Продължителното присъствие на насрещни ветрове от подновените ограничителни мерки в Китай и по-нататъшното забавяне на глобалните икономически дейности все още предизвиква резерви относно по-устойчив възход“, коментира Джун Ронг Йеп, пазарен стратег в IG.

„Общите негативи изглежда надделяват над позитивите“, каза Йеп, добавяйки, че цената на суровия петрол Брент може да се насочи към 85 долара за барел.

Междувременно Европейската централна банка и Федералният резерв са готови да увеличат допълнително лихвените проценти, за да се справят с инфлацията, която може да повиши стойността на щатския долар спрямо валутите и да направи деноминирания в долари петрол по-скъп за инвеститорите.

„Притесненията за търсенето бяха съсредоточени върху въздействието на нарастващите лихвени проценти за борба с инфлацията и политиката на Китай за нулева COVID-19“, пише в бележка анализаторът на Commonwealth Bank of Australia Вивек Дхар.

Въпреки това глобалните цени на петрола може да се възстановят към края на годината - очаква се предлагането да се стегне още повече, когато ембаргото на Европейския съюз върху руския петрол влезе в сила на 5 декември.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ