Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се е насочил към най-големия си седмичен спад от декември насам
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, след като срещата между срещата между Саудитска Арабия и Русия успокои пазарите на фона на силните очаквания за търсене в Китай, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,30 долара, или 0,40%, до 75 долара за барел, след като в четвъртък сортът сложи край на тридневна серия от разпродажби с ръст от 1,4%. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,27 долара, или 0,40%, до 68,62 долара за барел, следвайки ръст от 1,1% в предходната сесия.
И двата сорта достигнаха най-ниските си нива от повече от година тази седмица и се очаква да отчетат най-големите си седмични спадове от декември насам, като за момента те са на червено с около 10% за седмицата. Петролът и други глобални активи бяха подбити тази седмица, тъй като фалитите на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank, както и проблемите на Credit Suisse, накараха правителствата на САЩ и Швейцария да предприемат мерки, за да укрепят ликвидността в банките.
„Търсенето на петрол се променя, но ние виждаме малка промяна във фундаментите и сме склонни да пренебрегнем нестабилността на финансовия сектор, запазвайки ценовите си прогнози непроменени засега, тъй като очакваме актуализации за потенциални политически действия през следващите седмици“, посочиха анализаторите на JPMorgan в бележка, позовавайки се на среща на ОПЕК+ и очакванията, че Вашингтон най-вероятно ще започне да запълва стратегически резерви.
Консултативният комитет от министри на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като групата ОПЕК+, ще се срещне на 3 април.
По-нататъшният спад на цените може да накара ОПЕК+ да намали доставките, за да предотврати натрупването на прогнозни запаси през второто тримесечие, казаха анализатори от National Australia Bank в бележка.
По-рано тази седмица цената на WTI падна под 70 долара за барел за първи път от декември 2021 г., което вероятно направи цените достатъчно привлекателни за правителството на САЩ, за да започне да презарежда своя стратегически петролен резерв, който е на рекордно ниски нива.
Очакванията на анализаторите за възстановяване на търсенето в Китай дадоха тласък възстановяването на цените в края на седмицата, като износът на суров петрол от САЩ за Китай през март се насочи към най-високото си ниво от близо две години и половина.
Възстановяването на търсенето в Китай ще бъде положително за цените на петрола, ако предстоящите данни покажат добро възстановяване на икономиката на страната, коментира анализаторът Тина Тенг от CMC Markets.
„Пътният трафик и въздушният трафик в Китай нарастват силно, докато в развитите икономики също се появяват признаци на подобрение“, посочиха анализатори от ANZ в бележка до клиенти.
Въпреки това, рисковете от заразяване сред банките все още държат инвеститорите на нокти, ограничавайки апетита им към активи като суровини, тъй като се опасяват, че по-нататъшно изтегляне на депозити може да предизвика глобална рецесия и да намали търсенето на петрол.
„Скорошните банкови сътресения може да продължат да тежат върху перспективите за търсене. Тези въпроси, свързани с инфлацията, повишаването на лихвите на централната банка и доверието във финансовите системи, не могат да бъдат решени бързо“, каза Тенг.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.