Петролът се е насочил към седмичен ръст

Петролът се е насочил към седмичен ръст

Цените на петрола са напът да сложат край на двуседмична серия от загуби, тъй като се повишиха за четвърта поредна сесия в петък поради затягане на доставките и очаквания групата производители на петрол ОПЕК+ да удължи съкращенията на добива до края на годината, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,27 долара, или 0,31%, до 87,10 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,22 долара, или 0,26%, до 83,85 долара за барел.

За седмицата Брентът е поскъпнал с около 3%, а WTI – над 5%.

Анализаторите очакват Саудитска Арабия да удължи доброволното съкращаване на производството на петрол от 1 милион барела на ден до октомври, добавяйки към съкращенията от страна на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+.

„Продължаваме да очакваме съкращенията да бъдат удължени, с цени над 90 щатски долара/барел (на устойчива база), необходими за привличане на доставките от ОПЕК обратно на пазара, както и за стимулиране на производителите на шистов петрол в САЩ да увеличат сондажната дейност“, посочиха в бележка до клиенти от National Australia Bank.

Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 10,6 милиона барела миналата седмица, показаха правителствени данни от сряда. Търговските запаси от суров петрол са намалели с 34 милиона барела от средата на юли.

Промяната в запасите в САЩ често се разглежда като показател на глобалния баланс между търсене и предлагане. Продължителното изчерпване се тълкува като отражение на потенциалния дефицит на доставките.

„Признаците за по-силно търсене също бяха очевидни на продуктовия пазар, като предполагаемото търсене на бензин се повиши за първи път от три седмици“, посочи ANZ в изследователска бележка в петък.

По-слабият щатски долар, който изглежда ще сложи край на шестседмична печеливша серия, също се отрази на цените. По-силният долар оказва натиск върху търсенето на петрол, като прави стоката по-скъпа за купувачите, притежаващи други валути.

Китайската фабрична дейност, която се връща към експанзия, и правителството в Пекин, което засилва усилията си за подкрепа на жилищния пазар, също помогнаха за повишаване на цените на петрола в петък, с надеждата, че тези фактори може да помогнат за стимулиране на растежа на търсенето във втория по големина потребител на петрол в света.

Централната банка на страната заяви в петък, че ще намали обема на чуждестранната валута, която финансовите институции трябва да държат в резерв, за първи път тази година - ход, който се смята за насочен към забавяне на скоростта на скорошното обезценяване на юана.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ