Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Появиха се първите водородни домове в Европа
![Появиха се първите водородни домове в Европа](/media/271/shutterstock_2498435055.l.webp)
Обединеното кралство достигна важен етап в прехода към чиста енергия, след като бяха открити първите квартални водородни домове.
Група от три демонстрационни жилища в източната част на Файф, Шотландия, бяха официално открити от първия министър Джон Суини.
Къщите демонстрират как водородът може да се използва за отопление и готвене. Проектът, наречен H100, предвижда през следващите месеци да бъде разширен до 300 жилища.
Какво представлява водородният дом и как работи?
Отоплението е един от най-големите източници на емисии на парникови газове - 22 % от общите емисии на Обединеното кралство. А водородът се разглежда като ключова технология за декарбонизиране на този сектор.
Преминаването към водородно захранване ще изисква нови домакински уреди, включително готварски печки и бойлери. Bosch например, представи първия си водороден котлон за готвене, отличаващ се с „невидим пламък“, който ще бъде тестван в домовете в рамките на проекта H100 Fife.
За обитателите на водородния дом няма особена разлика с обикновения дом. Уредите работят по същия начин, като основната част от промените се извършват от страна на доставчика. Поради това се счита, че това е един от най-малко инвазивните начини за декарбонизиране на отоплението на дома.
Как се използва водородът в домовете по света?
Стратегията на ЕС за водорода и планът REPowerEU излагат позицията на блока по отношение на водородните технологии. По-конкретно в него се посочва, че до 2030 г. Европа иска да внася 10 млн. тона и да произвежда 10 млн. тона водород от възобновяеми източници. До 2050 г. той трябва да покрива 10 % от енергийните нужди на ЕС.
Въпреки че часовникът тиктака по отношение на тези цели, навлизането на водорода на национално ниво е слабо, като се изпълняват само няколко малки проекта, съобщава Euronews.
Първата къща в Европа, задвижвана с водород, е завършена през 2022 г. в Южна Италия. Това е студентска сграда в Беневенто, която използва водород не само за отопление, но и за генериране на електроенергията, от която се нуждае сградата.
В Нидерландия се изпълняват няколко пилотни проекта, включително свързването на 12 обитавани жилища в Лохем с водород за отопление през 2022 г. През 2023 г. 33 жилища във Вагенборген са включени към водородно отопление. А в северния нидерландски град Хугевеен 80 до 100 новопостроени жилища ще бъдат свързани към водородната мрежа.
В Хелзинки е в ход изграждането на водородния хъб 3H2 Хелзинки, който ще произвежда около три мегавата зелен водород годишно. След това той ще се използва като гориво за камиони, а излишната топлина от производството на водород ще се използва за отопление на местните домове.
Не всеки водород е добър водород
В точката на употреба водородът е изключително чисто гориво. За разлика от въглищата и газа, при изгарянето му не се отделя въглероден диоксид.
Въпреки това не всеки водород е добър водород. При производството на водород се използва електролиза за отделяне на водорода от кислорода във водата. Ако електроенергията, използвана в този процес, е невъзобновяема, тогава ползите от използването на водородно гориво се обезсилват, казват експертите.
Понастоящем водородът представлява около 2 % от енергийния микс на ЕС и почти целият се произвежда от изкопаеми горива. Европейският парламент изчислява, че при производството на сегашните доставки на водород се генерират около 70 до 100 милиона тона CO2 годишно.
За да стане водородът устойчив, електролизата трябва да се извършва с помощта на възобновяема енергия. Известен като „зелен водород“, това е единствената наистина устойчива форма на водород, но представлява по-малко от един процент от общото производство на водород в момента.
Според Международната агенция по енергетика количеството възобновяема енергия, необходимо за превръщането на целия водород в „зелен“, би било около 3000 тераватчаса (TWh). Това е приблизително равностойно на търсенето на електроенергия за цяла Европа.
За британския проект H100 Fife водородът се произвежда с помощта на възобновяема електроенергия от местен офшорен вятърен парк.
Намалява ли водородът сметките за отопление?
Водородът е най-разпространеният елемент на Земята, но е трудно да се управлява. Безопасното му транспортиране и съхранение изискват мащабно развитие на инфраструктурата и внимателно наблюдение.
Още през 2022 г. проучвания предупреждават да не се надценяват ползите от водорода в домашни условия. Проектът „Регулаторна помощ“, енергиен мозъчен тръст, прегледа 32 проучвания на водорода и стигна до заключението, че е малко вероятно той да играе важна роля в отоплението на домовете.
„Използването на водород за отопление може да звучи привлекателно на пръв поглед“, казва Ян Розенов, съавтор на проучването. „Всички независими изследвания по тази тема обаче стигат до едно и също заключение: отоплението с водород е много по-неефективно и по-скъпо от алтернативи като термопомпи, централно отопление и слънчева топлина.“
Отделно, неотдавна в доклад на Института за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA), публикуван през януари, се посочва, че изгарянето на водород представлява риск за здравето и безопасността на жителите и е неефективен начин за намаляване на емисиите на въглероден диоксид.
„Изгарянето на водород в домовете не само представлява риск за здравето и безопасността, но и ще забави електрификацията, което ще доведе до продължително изгаряне на газ в домовете“, казва Сюзън Матей, анализатор на енергийната политика на IEEFA и съавтор на доклада. „Плановете за използване на водород в жилищни сгради пренебрегват и предизвикателствата, пред които е изправена употребата на водород поради конкуренцията на пазара и инфраструктурните предизвикателства“, допълва тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.