Спирането на доставките на газ през Украйна може да струва скъпо на Австрия, Словакия и Унгария

Спирането на  доставките на газ през Украйна може да струва скъпо на  Австрия, Словакия и Унгария

"Договорът за руски газ е токсичен. Да продължим." Това е логиката, която много европейски служители възприеха, тъй като сделката за милиарди долари, поддържаща транзито на руски газ през Украйна в Европейския съюз, изтича в края на 2024 г.

Данните показват, че като цяло чиновниците са прави: ЕС обикновено може да отиде другаде за този газ. И все пак за няколко страни - Австрия, Словакия и Унгария,  перспективата поставя скъпоструваща дилема, която може да обхване цяла Европа, пише Politico.

За разлика от по-голямата част от блока, трите държави все още не са се отказали от руския газ. По причини, както политически, така и прагматични, всяка страна остана свързана с енергията на Москва, извличайки ползи от разходите в процеса. Украинският тръбопровод осигури критичната връзка.

С тази връзка сега триото може скоро да се нуждае от алтернативи. Въпреки че съществуват опции, всяка промяна от статуквото ще доведе до разходи.

Променящата се енергийна карта на Европа

След нападението на Русия срещу Украйна в началото на 2022 г. силната зависимост на Европа от газа на агресора се превърна в непосредствен проблем, тъй като Москва прекъсна доставките през газопроводите „Северен поток“ и „Ямал-Европа“ – две ключови енергийни връзки с ЕС.

Европа бързо възстанови баланса. Крайбрежните страни изградиха капацитет за внасяне на втечнен природен газ (LNG) от места като Съединените щати. До 2023 г. руският тръбопроводен газ съставлява само 8 процента от вноса на енергия в ЕС, спад от над 40 процента през 2021 г.

Сделката, която преживя войната

И все пак няколко тръбопровода продължиха да транзитират, включително един, криволичещ през Украйна и работещ по предвоенен договор.  За ЕС като цяло маршрутът беше предимно остарял – само около 5 процента от вноса на газ на блока през 2023 г. пристигна по маршрута на Украйна. Но за Централна и Източна Европа пътят е жизненоважен. Лишени от  морета, някои страни не се обърнаха толкова лесно към вноса на LNG и продължиха да черпят руски газ. „Това не е огромна част от (общото) европейско снабдяване с газ, но е наистина важен източник на доставки до мястото, където отива“, каза Саманта Грос, директор на Инициативата за енергийна сигурност и климат в института "Брукингс".

На двугодишната от войната Австрия произведе новина, като съобщи, че все още е 98 процента зависима от руски газ, като голяма част от този газ идва през Украйна. Словакия също е получила няколко милиарда кубически метра газ през тръбопровода, докато Унгария приема по-малко руски газ през Украйна, но е силно зависима от енергията на Москва като цяло.

Международната агенция по енергетика предупреди миналата седмица, че потенциалното спиране на украинския тръбопровод представлява „ключова несигурност“ за Европа тази зима.

„Въпреки че руският газ, транзитиран през Украйна, задоволява само малък дял от общото търсене на газ в ЕС през 2023 г., спирането на тези транзитни потоци би засегнало значително някои пазари в Централна и Източна Европа и Молдова“, се казва в съобщението.

Ползата от руския газ

В момента страните от ЕС, които разчитат на тръбопровода в Украйна, по същество получават руски газ възможно най-евтино, без да зависят от посредници, които препродават на по-високи цени. „Ако този газ бъде прекъснат, те са свързани с останалата част от Европа, така че [ще бъде] възможно да стигнат до доставките“, каза Грос.

"Да бъдем изтласкани  в задната част на (тръбопровода) би било голямо неудобство. Ще са необходими нови договори, проектирани нови маршрути – независимо дали за втечнен природен газ, извиващ се от брега, или за тръбопроводен газ от други страни, който да замени изгубените руски доставки. Така или иначе, разходите ще бъдат значителни. Ако този газ идва в Европа като втечнен природен газ, почти сигурно ще бъде по-скъп от руския тръбопроводен газ“, каза Грос.  „Важната причина, поради която Европа толкова разчиташе на руския тръбопроводен газ, е, че беше евтин“, отбеляза той.

В крайна сметка това е „повече въпрос на цена, по-малко на обем“, каза Кристоф Халсер, анализатор за газ и LNG за RystadEnergy. Словакия и Австрия вече са намерили алтернативни източници на газ чрез сделки с близки държави като Турция. Междувременно Унгария може да се откаже от доставките и да продължи да разчита на руски газ чрез Сърбия.

Всички тези алтернативи имат цена, независимо дали това е по-скъп втечнен природен газ или, в случая на Унгария, разчитане на един тръбопровод. Така или иначе обаче газът ще продължи да тече.

Въпреки че спирането на транзита през Украйна ще се усети най-остро в Централна и Източна Европа, целият ЕС може да усети „вълнообразен ефект“, каза Грос. Тъй като съществуващата газова инфраструктура се управлява по-трудно, пазарите ще станат по-тесни, с по-малко място за грешка, ако има проблеми с доставките.

Украинският газопровод също може да продължи да транзитира газ. Докато Киев отказа да преговаря за подновяване директно с Москва, се водят преговори с богатия на изкопаеми горива Азербайджан за поемане на договорите.

Остават обаче въпроси дали Азербайджан може да произведе достатъчно газ, за ​​да замени целия предишен руски износ – или просто ще служи като посредник, преименувайки „руския газ“ на „азерски газ“, преди да го изпрати по украинския тръбопровод.

"Много малко вероятно е всеки газ, продаван като газ с произход от Азербайджан, в действителност да е с азерски произход“, каза Аура Сабадуш, експерт по газовите пазари в гиганта за разузнаване на стоки ICIS. „Азербайджан няма производствен капацитет, за да отговори на търсенето в Южна, Централна и Източна Европа и е малко вероятно Русия да му позволи да използва своята тръбопроводна мрежа за транзит на газ.“

Все пак, дори при този сценарий, цените вероятно ще се повишат леко. И, разбира се, Русия ще спечели, посочва още Politico.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ