С подписването на два договора започва изграждането на Вертикалния газов коридор

С подписването на два договора започва изграждането на Вертикалния газов коридор

С подписването на два договора започва изграждането на Вертикалния газов коридор

Започна реализацията на Вертикалния газов коридор, който трябва да осигури диверсификация и енергийна сигурност на доставките на природен газ. Държавният газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ подписа в Министерския съвет двете най-важни обществени поръчки с изпълнителите - консорциуми между български и американски компании – за лупингите Кулата-Кресна и Рупча-Ветрино. С това стартират реалните дейности за повишаване на капацитетите между Гърция и България и България и Румъния, след чието завършване българската газопреносна инфраструктура ще може да доставя допълнителни количества втечнен природен газ от надеждни източници, включително САЩ, Азербайджан, Египет и други. Проектът е съвместен между България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, като се очаква да приключи в края на следващата година. 

"Поставя се началото на стратегическата инициатива Вертикален газов коридор. С подписването на документите започва проектирането и изграждането на част от необходимата газопреносна инфраструктура - лупинг от Кулата до Кресна и от Рупча до Ветрино, която ще осигури увеличаване на капацитета за пренос на природен газ в посока от Гърция към България и от България към Румъния. Съоръжението има голямо значение за България и поради това вече са съгласувани гаранциите за реализирането на проекта. Бъдете сигурни, че ще бъде извършено всичко, за да бъде технически обезпечен този проект", каза служебният премиер Димитър Главчев и добави, че проектът дава възможност на първо място за диверсификация, цитиран от БТА. 

"Вертикалният газов коридор не само ще бъде стратегическа инициатива със значение за целия регион, но и инструмент за гарантиране на енергийната сигурност в един по-широк регион. Днешната обществена поръчка, за която беше подписан договорът, е най-ключовата за реализиране на този проект", заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Той посочи, че за двата договора финансовият ресурс, който ще бъде ангажиран, е около 485 млн. лева. С тези пари ще бъде увеличен входният капацитет от Гърция към България и изходният от България към Румъния и оттам - до Украйна. Проектът е от ключово значение с оглед на предстоящото спиране на транзита на руски газ през Украйна.

Според Малинов това ще даде възможност за значителни количества втечнен природен газ от САЩ и други производители, както и от Южния газов коридор, като по този начин ще се даде допълнителна сигурност и спокойствие.

"Първата част от финансирането ще бъде осигурена чрез увеличаване на капитала на "Булгартрансгаз" от страна на "Български енергиен холдинг. Има съгласие от правителството, че в Закона за държавния бюджет ще бъдат предвидени съответните държавни гаранции, което да даде възможност на "Булгартрансгаз" да проведе преговори с международни финансови и банкови институции за осигуряването на останалата част от финансирането", уточни Малинов.

Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Равначки коментира, че Вертикалният газов коридор се е превърнал в един от най-важните газови проекти в последните години. Според него тази стратегическа инициатива между газовите оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия и Молдова има за цел достъп до разнообразни и надеждни източници през ефективен и сигурен маршрут. Ролята на всеки един газов оператор е да осигури максимална възможност за диверсификация и енергийна сигурност чрез инвестиции в разширение на инфраструктурата, изпълвайки съществуващата. Такъв е и принципът, който се залага и във Вертикалния газов коридор, обясни Равначки.

Председателят на Управителния съвет на "Главболгарстрой" Калин Пешов добави, че в групата за изпълнители са събрани "уникално съзвездие от международни американски компании", които са лидери. "Главболгарстрой" ще си партнира с американските компании "Хил интернешънъл" (HILL International), "CRC Evans", "Emerson", Хъниуел (Honeywell) и "Енсол ВМ", посочи Пешов.

Заместник-посланикът на САЩ в България Андриа Брулет-Родригез поздрави стъпката към регионалната сигурност. "Гордеем се, че я предприехте", изтъкна тя. По думите й Вертикалният газов коридор е отличен пример за регионално сътрудничество. 

Посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук обясни, че целта на проекта е да се свържат основните газопроводи за пренос на газ от юг на север. Тя е уверена, че това ще даде достъп до диверсифицирани доставки и от терминалите за втечнен природен газ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ