Жечо Станков: Либерализацията би изложила битовите потребители на високите пазарни цени на тока

Жечо Станков: Либерализацията би изложила битовите потребители на високите пазарни цени на тока

Либерализацията на тока на пазара на дребно би изложила битовите потребители на високите пазарни цени на електроенергията. Често отлагането на тази либерализация се анонсира като нещо лошо, а това не е така. Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков.

"Моята цел винаги е била да предпазим битовите потребители от високите цени на електроенергията, да ги предпазим от инфлационните процеси, които тя би донесла през цените на стоките и услугите", добави той.

С моя екип със зъби и нокти се борихме по време на дискусията с ЕК във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. Целият ПВУ, 6 млрд. евро, които трябва да получим като обща сума, бяха заложник на реформи, които бяха поемани от предходни правителства и трудно изпълними – една от тях беше точно либерализацията на пазара на дребно. Това, че отлагаме либерализацията, е нещо много хубаво за тях, защото те ще имат предвидимост – всяка година на 1 юли каква е цената на тока до следващата година, до 30 юни. Всеки 12 месеца те ще знаят каква е предвидимата сметка за ток на базата на това каква енергия потребяват. В противен случай, излагайки ги директно на високите цени на електроенергията на свободния пазар – това означава, че всеки месец, въпреки еднаквото им потребление, те ще получават различни сметки за ток и трудно могат да си направят домашния бюджет", каза Жечо Станков. 

В предаването "Преди всички" министър Станков съобщи, че вчера е имало изнесено заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание: "За да минем през конкретни текстове, свързани с промени в Закона за енергетиката. 1 юли чука на вратата и ние трябва да направим всички изменения в Закона за енергетиката, които ясно да отложат либерализацията за битовите потребители".

В комисията са се обединили около идеята, че КЕВР като най-компетентният и независим орган ще продължи да извършва действията по определяне на бъдещата цена на електроенергията.

"Ролята на Министерския съвет ще бъде да има програма, с която да контролира и помага за приходите на Фонд "Сигурност" на електроенергийната система. МС също ще надзирава целия този процес, за да не изпадне системата в дисбаланс. /…/ Ще гарантираме, че между определената цена от КЕВР до пазарната цена, на която крайните снабдители ще купуват енергията – тази разлика ще бъде компенсирана от фонда, така че да бъдат компенсирани битовите потребители и техните сметки за електроенергия да не се налага да бъдат по-високи отколкото са в момента", каза той. 

По думите на енергийния министър в момента този фонд е достатъчно пълен, за да може да изпълнява своите функции: "Средствата, които са във фонда, покриват тази разлика, която трябва да бъде покрита във връзка с това цените на електроенергията да бъдат предвидими, да бъдат сигурни и да знаят битовите потребители, че няма да бъдат изложени на това – не да плащат 15 ст. за дневна тарифа, а да плащат примерно 70 ст., какъвто е пазарът днес – това няма да го допусна".

България ще бъде готова да либерализира напълно своя пазар на битови потребители, когато видим, че цените на борсата са изцяло стабилизирани, увери Станков. 

"В закона няма да вкарваме дата - да посочваме към коя дата ще бъде либерализиран пазарът. Оставането с отворена крайна дата на либерализацията плюс надзора на КЕВР, който на ежегодна база да казва дали сме готови, кога ще бъдем готови, защо не сме готови – е подходящият механизъм, към който трябва да се придържаме. Няма краен срок, който да сме обсъждали с ЕК", обясни той. 

По думите му и към днешна дата българските битови потребители плащат най-ниската цена в Европа за електрическа енергия. Искаме да продължи да бъде така, категоричен е енергийният министър. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ