КРИБ дава на прокуратурата договорите за американските централи и ВЕИ-тата

Икономика

Два сигнала за договорите с американските централи и за ВЕИ-тата ще бъдат внесени в Главна прокуратура от адвокатите на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), съобщи председателят й Кирил Домусчиев пред Нова телевизия. Поводът за намеренията на работодателската организация да се обърне към прокуратурата е "очевидната липса на сериозни реформи" в енергийния сектор, както и част от ответната реакция на бизнеса срещу поскъпването на тока за индустрията.  "Не виждам да се случва нещо ново по всички въпроси, които сме дискутирали и сме правили предложения през годините и по-активно това лято. Нищо не се е променило. Няма сериозни реформи, не се правят проверки.", коментира Домусчиев.

Той разясни, че първият сигнал е свързан с това "кой как и защо подписа договорите с ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Контур-Глобал Марица Изток 3”. „Виновни са не американците, а този, който е дал баницата. Предоговарянето е символично, продължаваме да плащаме по старите цени. Още 15 години ще продължаваме да плащаме тази сметка. Всеки управник трябва да бъде наясно, че се влиза в затвора за такива неща", посочи Домусчиев.

Вторият сигнал е за работата на ВЕИ-тата.  „Имаше проверки, но има ли наказани? Какво показват тези проверки? Няма и един доклад за това!”, възмутено коментира председателят на КРИБ и отново припомни като пример за драстична нередност как фотоволтаици са произвеждали ток нощно време - "Даже и луна не е имало", гневно отбеляза той. Други фрапиращи случаи на нарушения по думите му, са, че оранжерии са произвеждали ток от когенерация в най-големите жеги.

"Нормално ли е заради тези договори и анексите да няма виновни, след като с тях се загробила цялата индустрия? Искаме да има наказан!", подчерта Домусчиев.

Шефът на КРИБ отправи и директни обвинения в ефир срещу депутати, които са лобирали за скъпия ток. Той посочи, че синът на Рамадан Аталай има бизнес с фотоволтаици, а бащата на съпартиеца му от ДПС Венцислав Каймаканов произвежда скъп ток от оборски тор, който щял да бъде новата "бомба" в цените на електричеството.

Да се създаде публичен регистър на производителите на скъпа енергия, така че да се види "Кой кой е" в този бизнес, поиска председателят на КРИБ
"Тогава ще лъснат имената и на сина на Аталай, на бащата на Каймаканов или на Прокопиев и секретарката му", каза Домусчиев.
Ще има нов протест на работодателските организации срещу поскъпването на тока за бизнеса и този път всички ще дойдат в София, съобщи той.
„Нека всички тези, срещу които е насочен протестът, да видят няма да оставим така нещата. Както всички проблеми в енергетиката продължават да се радикализират, така и ние се радикализираме”, предупреди председателят на КРИБ, като добави, че това не е привично за бизнеса.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Испания въведе граничен контрол за пристигащите пристигащите със самолети и кораби от Италия
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна