Борел призова Китай да се отнася към ЕС като към независима „геополитическа сила"

Борел призова Китай да се отнася към ЕС като към независима „геополитическа сила

Борел призова Китай да се отнася към ЕС като към независима „геополитическа сила"

Китай трябва да се отнася сериозно към Европейския съюз и да го приеме като геополитическа сила сама по себе си, вместо да гледа на блока „през призмата“ на връзките му с трети сили. Това заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел, цитиран от в. „Файненшъл таймс“.

Говорейки по време на първото си посещение в Пекин след пандемията, дипломат №1 на ЕС също предупреди китайските си колеги за нарастващия търговски дефицит между Китай и блока, като каза, че това може да доведе до искания за „по-драстични протекционистични мерки“ от европейските избиратели .

„Войната в Украйна ни превърна в геополитическа сила, не само в икономическа“, каза Борел пред репортери в Пекин края на тридневното посещение си посещение в страната, по време на което се срещна с външния министър на Китай Ван И.

„И ние искаме да разговаряме с Китай от тази позиция: не гледайте на отношенията на Европейския съюз през призмата на отношенията с другите“, добави той.

Пътуването на Борел идва в момент, когато Пекин се стреми да постави отношенията си с Европа на по-здрава основа, за да компенсира нарастващото съперничество със САЩ, които въведоха мерки за ограничаване на достъпа на Китай до модерни технологии.

Но Пекин е ядосан и на Европа, тъй като страни като Нидерландия също налагат ограничения върху износа на някои технологии за произвеждане на чипове на фона на натиск от страна на САЩ.

У Хунбо, специален представител на Пекин по европейските въпроси, каза миналия месец на среща на посланици от блока, че европейските страни и компании трябва да решат „какво да продават на Китай – това не трябва да бъде решение, взето от някой от другата страна на Атлантическия океан”.

„Европа се отнася с Китай много, много сериозно“, каза Борел, като добави, че очаква същото и от Пекин.

Борел отбеляза, че търговският дефицит на Китай с Европа, който достигна близо 396 милиарда евро миналата година, не може да бъде оправдан само с проблеми с производителността или по-голямо конкурентно предимство. Според него това вероятно се дължи повече на лошия пазарен достъп на страните от блока до втората по големина икономика в света.

В реч в петък в престижния Пекински университет той каза, че с наближаването на изборите за ЕС догодина търговският дисбаланс заплашва да се превърне във важен проблем.

„Ако обществеността заключи, че търговският дисбаланс с Китай е толкова голям, че да застраши ключови сектори или да изложи на риск прехода ни към климатична неутралност, това ще изисква по-драстични протекционистични мерки“, каза той.

„Тъй като нашите лидери са избрани, те естествено са чувствителни към това, което искат техните избиратели“, добави Борел.

Той също така каза, че е призовал Китай да използва влиянието си в Москва, за да убеди Русия да се присъедини отново към черноморската сделка за зърно с Украйна, за да се избегне нова хранителна криза.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ