Джентилони: ЕС е изправен пред двойна криза, но може да избегне рецесия
Европа е изправена пред въздействието на „двойна криза“, но регионът може да избегне рецесия, заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони, цитиран от Си Ен Би Си.
„Мисля, че сме изправени пред въздействието на двойната криза“, каза Джентилони във връзка с геополитическото въздействие от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и последвалия икономически удар върху европейския континент.
„От геополитическа гледна точка кризата, разбира се, засегна също и САЩ и целия свят, но от икономическа гледна точка тя засегна сериозно Европа и по-конкретно Германия“, каза той.
Руската инвазия в Украйна през февруари миналата година предизвика сериозни опасения в Европа, че регионът ще навлезе в период на значително забавяне на икономиката.
Оттогава насам обаче регионът успя да осигури алтернативни енергийни доставки, които дотогава идваха основно от Русия, а някои правителства успяха да осигурят мерки за облекчение на натиска върху потребителите, изправени пред високи енергийни разходи.
Икономиката на еврозоната в крайна сметка нарасна с темп от 3,5% през 2022 г., според Международния валутен фонд. Институцията очаква темп на растеж от 0,8% за еврозоната тази година и 1,4% през 2024 г.
„Имахме отлична 2022 г., по-висок растеж от САЩ и Китай“, каза Джентилони пред Си Ен Би Си по време на международния икономически форум „Амброзети“.
„Забавянето започна от последното тримесечие на 2022 г. и е налице, но моля, не наричайте това рецесия, защото мисля, че можем да избегнем рецесия“, каза той.
Предизвикателство „енергийна независимост“
Европейската комисия ще публикува нови икономически прогнози за целия регион на 11 септември, които ще дадат повече яснота за картината на растежа в района.
Последните икономически данни обаче породиха опасения за забавяне. Европейската бизнес активност се сви през август до най-ниското си ниво от ноември 2020 г.
Инфлацията се понижи през последните месеци, но най-новият набор от данни показа, че общата инфлация е стабилна през август спрямо предходния месец, задържайки се на ниво от 5,3%. Макар и по-ниско, отколкото по-рано тази година, това инво още е доста над целта на Европейската централна банка от 2%.
„Защо след силно възстановяване след пандемията икономиката ни се забавя? Мисля, че заради предизвикателството да постигнем енергийна независимост, което беше много скъпо за нашите семейства и подхранваше инфлацията“, каза Джентилони.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.