ЕК представи инструмент, който да й даде извънредни правомощия за веригите за доставки по време на криза
Европейската комисия предложи да бъде създаден нов инструмент за защита на веригите за доставки по време на криза, който ще даде нови правомощия на изпълнителната власт на ЕС, включително възможността да изисква създаването на стратегически резерв от ключови продукти и и да може да принуждава базираните в Европа фирми да дават приоритет на производството и доставките на съответните важни стоки, пише „Политико“.
Този нов „Инструмент в подкрепа на единния пазар в извънредни ситуации“ има за цел да гарантира, че основните стоки ще могат да се движат в рамките на Европейския съюз по време на извънредни ситуации като неотдавнашната пандемия, която парализира някои вериги за доставки, посочиха от ЕК.
Новият инструмент „ще ни даде приобщаващ, прозрачен и бърз начин за справяне с бъдещи кризи“, каза изпълнителният заместник-председател на Еврокомисията, отговарящ за конкуренцията - Маргрете Вестагер.
Както „Политико“ съобщи, текстът заповед срещу забрани за износ в рамките на ЕС. Комисията ще може да принуди държавите от ЕС да изградят запаси от критични стоки. Фирмите пък ще трябва да разкриват част от информацията за производствените мощности и складовите наличности на стоки от значение за кризата, както и да дават приоритет на поръчките за ключови стоки. При неспазване на изискванията компаниите ще бъдат глобявани.
„Този инструмент е напълно противоположен на планираната икономика“, каза еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон, като добави, че целта му не е постоянно да наблюдава икономическите играчи. Коментарът му изглежда е в отговор на опасенията, изразени от някои държави от ЕС, че текстът отива твърде далеч, позволявайки на Комисията да приема спешни мерки.
„Това е справедливо, балансирано и прозрачно законодателство“, каза Бретон.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Липсващият фактор на въздействащия маркетинг
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
На днешната дата |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
България |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
България |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Липсващият фактор на въздействащия маркетинг
Маркетинг |Услугите в България продължават да поскъпват, плодовете и зеленчуците се колебаят
Икономика |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.