Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС

Евродепутати се обявиха за промяна на договорите на ЕС, най-вече в частта за налагане на вето от една страна-членка, по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Това искане бе заложено на приключилата на 9 май Конференция за бъдещето на Европа, на която гражданите обобщиха вижданията си за по-добро функциониране на ЕС, предава БНР. 

"Войната в Украйна започна на 24 февруари, а само след 3 седмици американците, по нареждане на президента Байдън, наложиха ембарго върху въглищата, газа и нефта от Русия и така спряха да финансират военната машина на Путин. На нас това ни отне 3 месеца, при това ще започне да се прилага от края на годината и с удължаване на сроковете за някои страни-членки", каза съпредседателят на Конференцията за бъдещето на Европа Ги Верхофстат. 

"Европа не е подготвена за утрешния ден. Той не е ден на националните държави, а на империите, независимо дали това ви харесва или не. Китай е империя, Индия е империя, Съединените щати са империя, Русия иска да бъде също. В такъв свят само ЕС, който не се базира върху единодушието, правото на вето и подобни инструменти, може да оцелее", добави Верхофстат. 

Евродепутатът от Зелените/Европейски свободен Алианс Даниел Фройнд заяви, че ветото в ЕС се използва, за да се унищожи Общността. "Орбан има право на вето. Знаем, че диктаторите могат да блокират това, което 450 млн. европейци искат.  И това, което в началото се смяташе, че защитава правата на малцинствата, сега се превръща в инструмент за изнудване. С ветото се злоупотребява за още пари и унищожаването на върховенството на закона в ЕС. Днес започваме да променяме това", посочи той. 

На тази теза се противопостави Херолф Анеманс от "Идентичност и демокрация" с мотива, че в Конференцията са участвали само няколкостотин граждани, а те са били манипулирани от професионалисти. "Ударението трябва да бъде върху връщането на властта в ръцете на държавите-членки", бе категоричен той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ