Европарламентът настоява ЕС да замрази финансирането за Унгария
В резолюция, приета в четвъртък с 416 гласа "за", 124 гласа "против" и 33 гласа "въздържал се", евродепутатите заявяват, че 17-те коригиращи мерки, договорени от Комисията и Унгария, "не са достатъчни за справяне със съществуващия системен риск за финансовите интереси на ЕС", дори и да бъдат приложени изцяло, съобщиха от пресслужбата на Европейския парламент. Неотдавна след преговори с Комисията Унгария представи 17 коригиращи мерки, като например създаване на работна група за борба с корупцията и промени в правилата за възлагане на обществени поръчки, за да отговори на опасенията.
Европарламентът призовава държавите членки на ЕС да приемат предложените мерки в рамките на Регламента относно обвързаността с условия, за да защитят бюджета на Съюза срещу нарушения на принципите на правовата държава в Унгария, и да ги отменят, едва след като унгарските коригиращи мерки доведат до устойчив ефект. "Ако тези мерки бъдат отменени в бъдеще, Съюзът следва да пристъпи към финансова корекция", добавят те.
По отношение на Механизма за възстановяване и устойчивост на Унгария /МВУ/ те изразяват съжаление във връзка с факта, че поради действията на правителството, средствата за възстановяване все още не са достигнали до унгарския народ. Според ЕП рискът от злоупотреба със средства на ЕС в Унгария продължава да съществува и Комисията не трябва да одобрява плана по МВУ за Унгария, докато страната не изпълни изцяло всички препоръки в областта на принципите на правовата държава и всички съответни решения на Съда на ЕС и на Европейския съд по правата на човека.
Членовете на ЕП призовават Комисията и Съвета да не се поддават на натиска, който Унгария оказва върху тях посредством блокиране на ключови решения на ЕС, като макрофинансовата помощ за Украйна в размер на 18 млрд. евро и глобалната минималната ставка на корпоративния данък. Тази "злоупотреба" с правилото за гласуване с единодушие не бива да оказва въздействие върху решенията относно унгарския план за възстановяване и прилагането на законодателството за обвързаност с условия във връзка с принципите на правовата държава, се казва в текста.
Парламентът подчертава, че крайните получатели на средства от ЕС не трябва да бъдат лишавани от подкрепа поради липса на сътрудничество от страна на техните правителства, и призовава Комисията да намери начини за разпределяне на средствата от ЕС чрез местните правителства и неправителствените организации.
В заключение, членовете на ЕП се оплакват, че решението за задействане на Регламента относно обвързаността с условия за Унгария е закъсняло отдавна и е с твърде ограничен обхват. Парламентът настоява Комисията да предприеме действия по отношение на други нарушения на принципите на правовата държава, особено онези, свързани с независимостта на съдебната власт.
На 18 септември 2022 г. Комисията предложи да замрази 7,5 млрд. евро от фондовете на ЕС за Унгария, като се позова на опасения, свързани с корупцията и обществените поръчки, след като през април задейства механизма за обвързаност с условия за защита на бюджета на ЕС за Унгария. Съветът трябва да вземе решение с квалифицирано мнозинство до 19 декември въз основа на предложението на Комисията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.