Financial Times : ЕС има планове за въвеждане на мито върху вноса на зърно от Русия и Беларус
Европейската комисия може в следващите дни да наложи мито от 95 евро на тон върху вноса на зърно от Русия и Беларус, пише Financial Times /FT/, позовавайки се на свои информирани източници. Това ще доведе до увеличение на цените с поне 50%, твърдят източниците а изданието.
Освен това Европейската комисия може да въведе допълнителни мита върху доставките на маслодайни семена и продуктите от тяхната преработка.
През 2023 г. Русия е доставила на ЕС 4 милиона тона от тези продукти, което съответства на приблизително 1% от общото европейско търсене, отбелязва FT. Преди това Латвия едностранно отказа да купува много хранителни продукти от Русия и Беларус, а Литва въведе строги проверки на такива стоки. Полският премиер Доналд Туск предупреди, че страната му може да последва Латвия в забраната на вноса на зърнени и други култури от Русия, но отбеляза, че правителството „предпочита съвместно общоевропейско решение за санкции върху селскостопански и хранителни продукти от Русия и Беларус“.
Европейският съюз подготви проектозакон, според който Украйна ще може да започне да получава печалбата от замразените руски активи още през юли, съобщава междувременно Bloomberg. Законопроектът ще въведе данък върху печалбите, получени от руски фондове, „с цел да се използват приблизително 3 милиарда евро годишно за финансиране на доставки на оръжия за Украйна и стимулиране на нейната отбранителна индустрия“. Агенцията отбелязва, че според законопроекта част от приходите, получени от 15 февруари, ще се прехвърлят в ЕС два пъти годишно до отмяна на санкциите срещу Русия. Първоначално средствата ще бъдат отпуснати към Европейския фонд за мир, който плаща доставките на оръжие за Киев, и Фонда за подкрепа на Украйна.
Част от печалбите ще останат в централните депозитари на ценни книжа за покриване на разходите за управление на активи и „за справяне с всички рискове, включително възможни ответни мерки от Русия“. Bloomberg припомня, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън „настоява съюзниците от Г-7 незабавно да конфискуват замразените активи и иска да види напредък преди срещата на върха на лидерите през юни“. Въпреки това няколко европейски държави, включително Германия и Франция, както и Европейската централна банка, „не са готови“, пише агенцията.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.