Герт Вилдерс: ЕС е чудовище, което не трябва да получава повече власт

Герт Вилдерс: ЕС е чудовище, което не трябва да получава повече власт

Нидерландският популистки лидер Герт Вилдерс описа Европейския съюз като „чудовище“, на което неговите членки не трябва да се дават повече правомощия за вземане на решения.

Отхвърляйки идеята за данъчно облагане в целия ЕС и все по-тясно свързан политически съюз, Вилдерс каза пред Си Ен Би Си, че регионът се нуждае от по-малко интеграция, а не повече.

„Европа е един вид чудовище - Европейският съюз, ако му дадете повече власт, той иска още и никога не я връща“, каза лидерът на „Партията на свободата“ (PVV).

Вилдерс твърди, че икономическото сътрудничество, което е в основата на ЕС, се е превърнало в дълбоко вкоренена политическа интеграция между неговите 27 членки.

„Твърде късно е да сложим край, но моля, нека върнем част от правомощията на столиците, като например тези за имиграцията“, каза той пред Си Ен Би Си на форума на „Амброзети“ в Италия този уикенд.

„Всички политици, които наистина не са в синхрон с електората в Европа, казват „ние искаме повече интеграция“, но хората не искат това, те искат техните проблеми да бъдат решени“, добави той.

„Вярвам, че по-голямата част от вземането на решения трябва да бъде в националната държава и националните парламенти“, добави Вилдерс – все по-влиятелна фигура в европейската крайнодясна политика.

Неговата партия стана част от политическия мейнстрийм през последните години, разтърсвайки статуквото в Нидерландия и извън нея. Нарастващата ѝ популярност кулминира в съкрушителна победа на парламентарните избори през ноември миналата година, която донесе на партията 35 места в 150-местната Камара на представителите на Нидерландия.

PVV обаче трябваше да търси коалиционни партньори, за да формира правителство на мнозинството, и сделка беше постигната едва когато Вилдерс се съгласи, че няма да бъде новият министър-председател на страната. Четирите партии в коалицията най-накрая се спряха на бившия ръководител на нидерландската разузнавателна служба Дик Схоф ​​за премиер.

Няма съмнение обаче, че Вилдерс остава централна и движеща сила в нидерландската политика, а неговата антиимиграционна и евроскептична позиция причини главоболие на Европейската комисия.

Целта на ЕС отдавна е „все по-тесен съюз“, но редица държави, загрижени за имиграцията и липсата на сплотена политика в целия ЕС по въпроса, започнаха да отстъпват от тази идея.

Въпреки че е един от най-шумните критици на ЕС, който води кампания за напускането на Нидерландия от блока, Вилдерс каза пред Си Ен Би Си, че сега се е отказал от тази позиция, заявявайки, че е „твърде късно“ за така наречения „Некзит“.

Вместо това Вилдерс иска политика на „изключване“, когато става въпрос за правилата за убежище в целия ЕС, а партията му заяви, че ще следва „най-стриктната политика за допускане“, когато става въпрос за имиграция.

„Много е важно да се опитаме да втвърдим нашите граници, но в крайна сметка трябва да го направим на национално ниво“, отбеляза той.

„Ние трябва да отговаряме за собствените си имиграционни правила, за собствените си правила за убежище, за собствения си граничен контрол. Всяка нация, без да може да реши кой е добре дошъл в дома, всъщност не е нация“, добави той, но не уточни подробности за предложената от него система за „отказ“. Европейската комисия отказа да коментира изказването на Вилдерс.

Популистките и националистическите партии постигнаха големи политически печалби в Европа през последното десетилетие, тъй като регионът стана обект голям приток на мигранти от Близкия изток и Субсахарска Африка, включително такива, които бягат от конфликти и преследване и търсят убежище в ЕС, но и други, които търсят по-добри икономически перспективи.

Лидерите на тези партии казват, че ЕС не е успял да се справи адекватно с това, което те описват като миграционна „криза“, и казват, че нарастването на тяхната популярност показва, че избирателите искат политиците да ограничат имиграцията и да дадат приоритет на националната сигурност, здравеопазването, образованието, работните места и жилищата .

Критиците на тези партии обаче посочват, че предизвикват разногласия и се стремят да саботират европейската интеграция и единство. Те казват още, че раждаемостта в много европейски страни намалява и регионът има нужда от работници мигранти.

ЕС завърши реформите на своята политика за миграция и убежище по-рано тази година в опит да осигури система на „задължителна солидарност“, която предвижда всички държави да поемат своя справедлив дял от търсещите убежище. Това се случи, след като редица страни, особено тези в южната част на Средиземноморието, се оплакаха, че са били оставени сами да поемат наплива от мигранти, пристигащи в региона с лодки

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ