Паоло Джентилони: Напролет ще е ясно дали България покрива критериите за еврозоната

Паоло Джентилони: Напролет ще е ясно дали България покрива критериите за еврозоната

Паоло Джентилони: Напролет ще е ясно дали България покрива критериите за еврозоната

Следващия месец ще отпразнуваме 25-та годишнина от въвеждането на единната валута. Първоначално започнахме с 12 страни, а сега са 20 страни и скоро ще бъдем 21. Критериите за приемане се основават върху конвергенцията на четири различни елемента. За да го кажем по-просто: едното е обменният курс, другото е размера на лихвения процент, третият е състоянието на фиска – публичните финанси, дълговете и дефицита, и последният елемент е инфлацията. България се справя много добре с три от тези четири елемента и ние очакваме следващата пролет да измерим в каква степен инфлацията в България съвпада с очакванията на европейската зона, което е последният елемент, който България трябва да изпълни. Това заяви в интервю за Нова телевизия еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони на въпрос кога България ще влезе в еврозоната. 

Относно критерия за инфлацията, който страната ни трябва да покрие, Джентилони заяви: "Нека да видим какво ще е развитието за България и дали това предизвикателство ще бъде преборено през пролетта. При всички случаи ще бъде постигнато. Ние не обсъждаме дали България ще влезе или няма да влезе в еврозоната. България ще влезе в еврозоната. Първи януари следващата година е част от резултата за критерия с инфлацията за следващата пролет. Никой не е наясно какво ще се случи". 

Еврокомисарят заяви, че е напълно уверен във факта, че България ще изпълни изискванията за стабилност на цените. "Вие не сте изправени пред риска от инфлация след въвеждането на валутата. Това в общи линии е много добра новина и за България и за Европейския съюз и смятам, че ние трябва да подкрепим този процес", добави той. 

Относно Шенген, Джентилони посочи: "Европейската комисия цялостно подкрепяме очакванията на Румъния и на България да влязат в Шенген. Въпреки сериозната ангажираност от страна комисията, има опозиция от една или две държави-членки. От наша гледна точка тази опозиция не се основава на реалността на правилата за Шенген. Ние трябва да продължим да оказваме натиск. Трябва да убедим някои от нашите държави-членки. Две от тях". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ